Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik

O İLÇEYE JEOTERMAL MÜJDESİ

O İLÇEYE JEOTERMAL MÜJDESİ
16 Aralık 2016 Cuma   |   18:36:22

ALAŞEHİR Belediyesine ait jeotermal kuyu işletme ruhsatlarının işletilmesi devrini yaklaşık beş yıl önce alarak, jeotermal kuyu çalışmalarına başlayan Akça Enerji, açtığı kuyulardan enerji üretimine başlayacak.

Baklacı Mahallesi mevkisinde kurulacak olan Jeotermal Enerji Santrali 50 milyon Dolara mal olacak ve 2017 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Anlaşma gereği Alaşehir Belediyesi üretilen elektrikten yüzde 18+KDV gelir payı alacak.
Alaşehir Belediyesi Toplantı Salonu'nda yapılan protokole Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban, Akça Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Ali Atlamaz, Akça Enerji Genel Müdürü Hakan Tekkaya ve santral yapımını üstlenen Ormat firması Türkiye yetkilisi Ali Cansun ve Alaşehir Belediye Meclis üyeleri katıldı.
Akça Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Ali Atlamaz, "İmzalanan protokol gereği Alaşehir Belediyesi Baklacı Mahallesi mevkisinde kurulacak olan Jeotermal Enerji Santrali üretim gelirinden, belediye yüzde 18+KDV oranında gelir payı alacak. Santral 2017 yılı sonunda tamamlanacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelen jeotermal enerji ve dünyanın 4. en sıcak suyunun bulunduğu Alaşehir bölgesinde jeotermal alanında yatırım yaptık. Baklacı Mahallesi mevkisinde açtığımız 4 adet jeotermal kuyudan, şimdi de elektrik üretimi için santral kurma çalışmalarına başladık. 50 milyon Dolar harcayarak yapacağımız elektrik santralinde bürüt 19.4 MW/saat elektrik üretimi planlanıyoruz. Yapılan çalışmalar sonunda, Alaşehir Belediyesi ve firma olarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz" dedi.
Ormat Firması Türkiye yetkilisi Ali Cansun ise "Firma olarak büyük yatırımlara imza attık. Alaşehir'de de böyle bir yatırım yaptığımız için çok mutluyuz" şeklinde konuştu.

BELEDİYEYE GELİR SAĞLAYACAK
Alaşehir Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban, "Belediye olarak MTA'dan aldığımız jeotermal arama ruhsatını ihale yoluyla Akça Holding'e devrettik. Türkiye'de ilk kez bu uygulamayı biz yaptık. Çünkü belediye olarak bu tür yatırımları yapmamız çok zordu. Yaklaşık beş yıl önce yapılan ihaleden sonra, firmanın yaptığı çalışmalar olumlu sonuçlandı. Şimdi de kuyulardan elektrik üretimine başlanacak. İhalede yapılan anlaşma gereği üretilen elektrikten belediyemiz yüzde 18+KDV gelir payı alacaktır. Meclis olarak iyi bir karar verdiğimize inanıyoruz. Akça Holding, açmış olduğu 4 kuyudan istediği verimi aldı. Hem belediye hem de firmanın yaptığı harcamaların karşılığını bulması adına biz de çok memnun olduk. Çünkü bu işte moral, yapılan çalışmanın karşılığını almak çok önemli. Biz de Alaşehirliler olarak şehrimize yapılacak katma değerden mutluluk duyarız" diye konuştu.

"ISITMA İÇİN ANKET ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR"
Jeotermal enerjinin şehirde ısıtma sisteminde kullanılıp kullanılmaması konusunda anket çalışmasına başladıklarını kaydeden Başkan Karaçoban, "Vatandaşlarımızın en çok sorduğu ve merak ettikleri konu olan jeotermalin ısıtmada kullanılması. Bu konuda İstasyon ve Kurtuluş Mahalleri'nde pilot bölge olarak anket çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda danışman firma anket, beklentilerimiz olarak çalışmalarını sürdürüyor. Tabi ki belediye olarak bizim çalışmalarımız şehrimizin ısıtması, seracılık, üzüm ve meyve kurutma alanında da hizmet verebilmek olacaktır. Alaşehir'de yatırım yapacak olan her firma Alaşehir'e de katkı sağlamak zorundadır" ifadelerini kullandı.


Bu haber 624 defa okundu
Bu haber için henüz yorum yapılmamış
Diğer Gündem Haberleri

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
MANİSASPORLU AYGÜN'ÜN ACI GÜNÜ
MANİSASPOR'UN ve Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Aygün Taşkıran'ın kızı ve yeğeni Bergama yolunda geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetti
İŞTE GÖREV ŞEHİTLERİMİZ
MANİSA'nın Yunusemre İlçesi'nde, aşırı hızla giden hafif ticari araç, alkollü sürücünün kontrolünden çıkarak refüjde çalışma yapan Büyükşehir Belediyesi işçilerinin arasına daldı.
İŞTE GÖREV ŞEHİTLERİMİZ
MANİSA'nın Yunusemre İlçesi'nde, aşırı hızla giden hafif ticari araç, alkollü sürücünün kontrolünden çıkarak refüjde çalışma yapan Büyükşehir Belediyesi işçilerinin arasına daldı.
19 İLÇE İL OLACAK
TÜRKİYE Büyük Millet Meclis'inde, İçişleri Bakanlığı'nda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda ve bazı kamu kurumlarında hazırlanmış olan dosyanın tamamlandığı iddia edildi. Dosyada Manisa'dan da 3 ilçe bulunuyor.
MANİSA'NIN BU GÖRÜNTÜLERİNİ İLK KEZ GÖRECEKSİNİZ
Natali Avazyan adlı Ermeni asıllı vatandaşın sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı fotoğraflar, 1800 ve 1900'lü yılların Manisa'sını gözler önüne seriyor. İşte Ermeni arşivlerindeki o görüntüler...
ASKERİ OPERASYON BAŞLATILDI
MANİSA'ya Turgutlu istikametinden giriş yolu olan Kemalpaşa ilçesinde, devriye görevi yürüten jandarma aracına yönelik silahlı saldırı sonucunda 1 asker yaralandı.
20.1.2017

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu
Manisa Kulis Haber
© Copyright 2014 Manisa Kulis Haber
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Manisa Güncel Haberleri

Powered by LMD Networks
Anasayfa   Künye   Üye ol   Yeni Üyelik   Mobil   Reklam   İletişim

sanalbasin.com üyesidir
Facebook'da bizi takip edin!
Twitter'da bizi takip edin!