Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik

10 YILDA 166 TARIM İŞLETMESİ HİBE DESTEĞİYLE FAALİYETE GEÇTİ

10 YILDA 166 TARIM İŞLETMESİ HİBE DESTEĞİYLE FAALİYETE GEÇTİ
12 Haziran 2016 Pazar   |   13:33:55

MANİSA'da 2006 yılından buyana Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 166 yatırımın hayata geçtiği ve 2 bin 179 kişiye istihdam sağlandığı öğrenildi.

Manisa'da 2006 yılından buyana Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 166 yatırımın hayata geçtiği ve 2 bin 179 kişiye istihdam sağlandığı öğrenildi. Ekim ayı itibariyle 40 işletmenin daha hayata geçeceği Manisa'da hibe desteği ile kurulan işletmelerde geçici olarak 3-7 ay arasında istihdam sağlananların ise 16 bin kişi civarında olduğu bildirildi.
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi çerçevesinde tamamlanmış olan tesisleri gezerek, teknik incelemelerde bulundu. İşletme yetkililerinden bilgiler alan Hasan Çebi, İl Müdürlüğü personelince gerçekleştirilen denetim çalışmalarını da yerinde inceledi.
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personellerince gerçekleştirilen kontrol ve denetim çalışmalarında, Hasan Çebi'ye, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Halil Karadeniz, konu uzmanları Şahin Abacı, Mustafa Akdemir ile işletme yetkilileri eşlik etti.

PROGRAM KAPSAMINDA 166 YATIRIM TAMAMLANDI
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi çerçevesinde 9 ve 10. Etap yatırımların kuruluş, 2010 yılı itibarı ile hibe kapsamında destekle kurulan tesislerin, faaliyet kontrollerini yapmakta olduklarını belirten İl Müdürü Çebi, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Manisa ilinde Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi programında, 9.Etaptan 28 ve 10.Etaptan 12 olmak üzere toplam 40 tarıma dayalı sanayi yatırımı çalışmaları devam etmektedir. Çalışmaların Ekim ayı itibarı ile bitirilmesi planlanmıştır. Manisa İlimizde, 2006 yılından beri uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 8 etap halinde 166 yatırım projesi tamamlanmış ve faaliyetlerine devam etmektedir. İlgili kanun gereği hibe kapsamında yapılan yatırımların beş yıl süre ile yılda iki kez kontrolleri gereği 85 işletmenin üretim ve faaliyetlerinin yılda iki defa yapılması gereken kontrolleri devam etmektedir." dedi.

EKİM AYINDA 40 YATIRIM DAHA TAMAMLANMIŞ OLACAK
Sekizinci etaba kadar yapılan toplam yatırım miktarının 67 milyon 87 bin TL, hibe ödemesinin ise 34 milyon 354 bin TL olduğunu dile getiren Çebi, "Yapılan yatırımlar kapsamında, 2 bin 179 kişilik daimi istihdam sağlanmıştır. İşletmelerde geçici statüde 3-7 aylık süre ile istihdam edilenlerin sayısı ise yaklaşık 16 bin kişi civarındadır. Bakanlığımız çalışmaları kapsamında uyguladığımız projelerle Manisa İlimizde üretilen meyve, sebze, hububat ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması yatırımlarına destek verilerek, toplam 1 milyon 2 bin 300 ton işleme ve değerlendirme kapasitesi oluşturulması sağlanmıştır. 2015 yılında başlanan 9. Etap Kırsal Kalkınma Tebliği kapsamında 28 proje ve 10. Etaptan yürütülmekte olan 12 proje olmak üzere toplam 40 yatırım, 2016 yılı Ekim ayı itibarı ile tamamlanmış olacaktır. Bu tesislerin toplam yatırım miktarı 35 milyon 709 bin 164,83 TL ve Bakanlığımızca verilecek hibe desteği miktarı 17 milyon 142 bin 547,92 TL'dir. Bu tesislerle yaratılacak daimi istihdam kapasitesi 246 kişidir" diye konuştu.
Yapılan yatırımlar ile üreticilerin ürünlerine yeni pazarlar yaratılarak talep artırılmakta, bu yolla ürün satış fiyatlarının düşmesinin engellenmekte olduğuna vurgu yapan Hasan Çebi şunları söyledi:
"Yatırımlar sayesinde önemli miktarda katma değer üretilmekte ve işlenmiş ürün olarak önemli miktarda ihracat gerçekleşmektedir. Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan 11. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı çalışmalarının yakında sonuçlanması beklenmektedir. Yatırımcılarımızdan Manisa için daha fazla yatırım yapmalarını ve özellikle tarım sanayi tesislerinde verimliliğin ve rekabet gücünün artması için alternatif enerji olarak güneş enerjisinden elektrik üretimini önemseyen yatırımlar gerçekleştirmelerini bekliyoruz."

Bu haber 676 defa okundu
Bu haber için henüz yorum yapılmamış
Diğer İş Dünyası Haberleri

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
KÜÇÜK AHMET CİNAYETİNDE YENİ GELİŞME
MENEMEN'DE kayıp lise öğrencisinin cesedinin sukuyusunda bulunmasına ilişkin adliyeye sevk edilen 3 zanlı tutuklandı
YENİ GARAJ KAVŞAĞINDA KORKUTAN KAZA
MANİSA'DA meydana gelen kazada 5 kişi yaralandı.
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
MANİSASPORLU AYGÜN'ÜN ACI GÜNÜ
MANİSASPOR'UN ve Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Aygün Taşkıran'ın kızı ve yeğeni Bergama yolunda geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetti
İŞTE GÖREV ŞEHİTLERİMİZ
MANİSA'nın Yunusemre İlçesi'nde, aşırı hızla giden hafif ticari araç, alkollü sürücünün kontrolünden çıkarak refüjde çalışma yapan Büyükşehir Belediyesi işçilerinin arasına daldı.
SENİN SUÇUN YOK MURAT BEBEK !
MANİSA'DA meydana gelen olay, insanlığın geldiği noktayı bir kez daha gözler önüne serdi. Olayın kahramanı iki saatlik erkek bebeğe verilen "Murat" ismi belki de içimizden geçenlere tercüman oldu.
MANİSA'DAKİ EŞSİZ GÖSTERİ YARIN
BU sene 475. Kez düzenlecek olan Uluslararası Mesir Macunu Festivalinde Solo-Türk gösteri uçakları da unutulmaz bir gösteri düzenleyecek.
AÇIĞA ALINAN O KAYMAKAM İNTİHAR ETTİ
15 Temmuzdaki darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalar sırasında açığa alınan Manisa Ahmetli İlçe Kaymakamı Necmi Akman evinde intihar girişiminde bulundu.
MANİSA'DA TANINMIŞ İŞADAMI HAYATINI KAYBETTİ
Manisa'da tanınmış iş adamlarından Metin Güllü geçirdiği kalp krizi sonucu tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
21.1.2017

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu
Manisa Kulis Haber
© Copyright 2014 Manisa Kulis Haber
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Manisa Güncel Haberleri

Powered by LMD Networks
Anasayfa   Künye   Üye ol   Yeni Üyelik   Mobil   Reklam   İletişim

sanalbasin.com üyesidir
Facebook'da bizi takip edin!
Twitter'da bizi takip edin!