YUNUSEMRE BELEDİYESİ
YUNUSEMRE BELEDİYESİ
Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik

10 YILDA 166 TARIM İŞLETMESİ HİBE DESTEĞİYLE FAALİYETE GEÇTİ

10 YILDA 166 TARIM İŞLETMESİ HİBE DESTEĞİYLE FAALİYETE GEÇTİ
12 Haziran 2016 Pazar   |   13:33:55

MANİSA'da 2006 yılından buyana Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 166 yatırımın hayata geçtiği ve 2 bin 179 kişiye istihdam sağlandığı öğrenildi.

Manisa'da 2006 yılından buyana Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 166 yatırımın hayata geçtiği ve 2 bin 179 kişiye istihdam sağlandığı öğrenildi. Ekim ayı itibariyle 40 işletmenin daha hayata geçeceği Manisa'da hibe desteği ile kurulan işletmelerde geçici olarak 3-7 ay arasında istihdam sağlananların ise 16 bin kişi civarında olduğu bildirildi.
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi çerçevesinde tamamlanmış olan tesisleri gezerek, teknik incelemelerde bulundu. İşletme yetkililerinden bilgiler alan Hasan Çebi, İl Müdürlüğü personelince gerçekleştirilen denetim çalışmalarını da yerinde inceledi.
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personellerince gerçekleştirilen kontrol ve denetim çalışmalarında, Hasan Çebi'ye, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Halil Karadeniz, konu uzmanları Şahin Abacı, Mustafa Akdemir ile işletme yetkilileri eşlik etti.

PROGRAM KAPSAMINDA 166 YATIRIM TAMAMLANDI
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi çerçevesinde 9 ve 10. Etap yatırımların kuruluş, 2010 yılı itibarı ile hibe kapsamında destekle kurulan tesislerin, faaliyet kontrollerini yapmakta olduklarını belirten İl Müdürü Çebi, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Manisa ilinde Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi programında, 9.Etaptan 28 ve 10.Etaptan 12 olmak üzere toplam 40 tarıma dayalı sanayi yatırımı çalışmaları devam etmektedir. Çalışmaların Ekim ayı itibarı ile bitirilmesi planlanmıştır. Manisa İlimizde, 2006 yılından beri uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 8 etap halinde 166 yatırım projesi tamamlanmış ve faaliyetlerine devam etmektedir. İlgili kanun gereği hibe kapsamında yapılan yatırımların beş yıl süre ile yılda iki kez kontrolleri gereği 85 işletmenin üretim ve faaliyetlerinin yılda iki defa yapılması gereken kontrolleri devam etmektedir." dedi.

EKİM AYINDA 40 YATIRIM DAHA TAMAMLANMIŞ OLACAK
Sekizinci etaba kadar yapılan toplam yatırım miktarının 67 milyon 87 bin TL, hibe ödemesinin ise 34 milyon 354 bin TL olduğunu dile getiren Çebi, "Yapılan yatırımlar kapsamında, 2 bin 179 kişilik daimi istihdam sağlanmıştır. İşletmelerde geçici statüde 3-7 aylık süre ile istihdam edilenlerin sayısı ise yaklaşık 16 bin kişi civarındadır. Bakanlığımız çalışmaları kapsamında uyguladığımız projelerle Manisa İlimizde üretilen meyve, sebze, hububat ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması yatırımlarına destek verilerek, toplam 1 milyon 2 bin 300 ton işleme ve değerlendirme kapasitesi oluşturulması sağlanmıştır. 2015 yılında başlanan 9. Etap Kırsal Kalkınma Tebliği kapsamında 28 proje ve 10. Etaptan yürütülmekte olan 12 proje olmak üzere toplam 40 yatırım, 2016 yılı Ekim ayı itibarı ile tamamlanmış olacaktır. Bu tesislerin toplam yatırım miktarı 35 milyon 709 bin 164,83 TL ve Bakanlığımızca verilecek hibe desteği miktarı 17 milyon 142 bin 547,92 TL'dir. Bu tesislerle yaratılacak daimi istihdam kapasitesi 246 kişidir" diye konuştu.
Yapılan yatırımlar ile üreticilerin ürünlerine yeni pazarlar yaratılarak talep artırılmakta, bu yolla ürün satış fiyatlarının düşmesinin engellenmekte olduğuna vurgu yapan Hasan Çebi şunları söyledi:
"Yatırımlar sayesinde önemli miktarda katma değer üretilmekte ve işlenmiş ürün olarak önemli miktarda ihracat gerçekleşmektedir. Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan 11. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı çalışmalarının yakında sonuçlanması beklenmektedir. Yatırımcılarımızdan Manisa için daha fazla yatırım yapmalarını ve özellikle tarım sanayi tesislerinde verimliliğin ve rekabet gücünün artması için alternatif enerji olarak güneş enerjisinden elektrik üretimini önemseyen yatırımlar gerçekleştirmelerini bekliyoruz."

Bu haber 715 defa okundu
Bu haber için henüz yorum yapılmamış
Diğer İş Dünyası Haberleri

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
ASLINDA ONU HEPİNİZ TANIYORSUNUZ
STAR TV' ekranlarında yayınlanan 'Evleneceksen Gel' adlı evlendirme programına katılan kadın size hiç yabancı gelmeyecek…
MANİSA'DAKİ IŞİD ZANLISI CANLI BOMBA ÇIKTI
MANİSA, Ankara ve Konya'da IŞİD terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda yakalanan 16 şüpheliden aralarında canlı bomba F.K.'nin de bulunduğu 4 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. F.K.'nın Manisa'ya da geldiği iddia edildi.
HIZ GÖSTERGESİ 150'DE TAKILI KALMIŞ
MANİSA Organize Sanayi Bölgesinde meydana gelen trafik kazasının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Kazaya karışan araçlardan birinin kaza anında hız göstergesinin 150'de takılı kaldığı iddia edildi.
UYAN MANİSA YİNE ŞEHİDİN VAR !
DİYARBAKIR Çınar ilçesinde, terör örgütü PKK üyelerince uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıda Salihlili polis memuru Mehmet Uyar (30) şehit oldu. Manisa bir haftada ikinci şehidini verdi.
UYAN MANİSA YİNE ŞEHİDİN VAR !
DİYARBAKIR Çınar ilçesinde, terör örgütü PKK üyelerince uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıda Salihlili polis memuru Mehmet Uyar (30) şehit oldu. Manisa bir haftada ikinci şehidini verdi.
BÜYÜKŞEHİR'DEN MESAFE KISALTAN ÇALIŞMA
MANİSA Büyükşehir Belediyesi fark yaratan çalışmalarıyla vatandaşların yüzünü güldürüyor.
DÜĞÜNLERİN FENOMEN ŞARKISINA SUÇ DUYURUSU
ÖZELLİKLE düğün salonları ve eğlence merkezlerinde sıkça çalınan ve davetlilerin sık sık istek yaptıkları fenomen şarkı için İzmir Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu suç duyusunda bulundu.
TEK BAŞINA 30 AĞUSTOS'U KUTLADI!
30 Ağustos törenlerinin iptal edilmesini içine sindiremeyen bir vatandaş Atatürk posterleri, Atatürk büstü ve Türk bayraklarıyla süslediği aracıyla tur attı.
28.2.2017

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu
Manisa Kulis Haber
© Copyright 2014 Manisa Kulis Haber
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Manisa Güncel Haberleri

Powered by LMD Networks
Anasayfa   Künye   Üye ol   Yeni Üyelik   Mobil   Reklam   İletişim

sanalbasin.com üyesidir
Facebook'da bizi takip edin!
Twitter'da bizi takip edin!