Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik

TEKNO TARIM'16 KAPILARINI AÇTI!

TEKNO TARIM'16 KAPILARINI AÇTI!
3 Kasım 2016 Perşembe   |   16:32:36

MANİSA'DA bu yıl 10'uncusu düzenlenen Uluslararası Tekno Tarım ve Hayvancılık Fuarı kapılarını açtı. 100'ün üzerinde firmanın yer aldığı fuarda bu yıl ilk kez otomotiv firmaları da yer aldı

Manisa Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, Manisa Büyükşehir Belediyesi Fuar Merkezi'nde 10. kez kapılarını açtı. Manisa Fuar Merkezi'nde kurulan 10. Uluslararası Tekno Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın açılış törenine Vali Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Aytaç Yalçınkaya, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcıları Ramiz Şiyak ve Şule Uygur, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Jandarma Komutanı Albay Özcan Kaplan, Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Metin Öztürk, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil, Manisa Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, fuara destek veren kurum ve kuruluşların başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile oda ve dernek başkanları katıldı.

"ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜMÜN YÜZDE 90'I MANİSA'DAN"
Törenin açılış konuşmasını yapan Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Metin Öztürk, gelecekte gıdaya sahip olmanın öneminin artacağını belirterek, "Tüm bu verilerin yanında Manisa sahip olduğu ortasından geçen 175 kilometrelik Gediz Nehri ve etrafındaki alüvyal bereketli ovasıyla sadece ülkemizin değil dünyanın beslenmesine sunduğu katkı da artarak devam edecektir. 514 bin 65 hektar tarım alanında üretilen pek çok tarım ürününde ortalamanın üzerinde verim alınmaktadır. Manisa'mız bu özellikleriyle 2015 yılı verilerine göre ülkemiz çekirdeksiz kuru üzümün yüzde 90'ını, tütünün yaklaşık yüzde 30'unu, zeytinin yüzde 7'sini, tavuk etinin yüzde 21'ini ve yumurtanın yüzde 9,2'sini üretmektedir. 78 bin 430 hektarlık bağ alanında yıllarla göre değişmekle birlikte 1,5 milyon ton yaş üzüm elde etmekteyiz. Bunun da 1 milyon 100 bin tonunu kurutarak değerlendirmekteyiz" dedi.

PAMUK MANİSA'YA GERİ DÖNÜYOR
Havza Bazlı Üretim Destekleme modeliyle birlikte dünyada önemli bir yeri olan Manisa pamuğunun üretiminde yeniden artış yaşandığını sözlerine ekleyen Öztürk, "Manisa'mız 101 bin hektar zeytin alanına, 264 bin 31 hektar tarlaya, 24 bin 300 hektar meyve ve 34 bin 345 hektar da sebze üretim alanına sahiptir. Dünyanın en kaliteli pamuğu Manisa ovasında üretiliyordu. Yeni mevzuatımıza giren Havza Bazlı Üretim Destekleme modeliyle Manisa ovasında tekrar pamuk üretimi artarak gelişmeye devam edecektir" diye konuştu.
37 BİN 500 KANATLI BESLENİYOR
Manisa'da üretilen kanatlı hayvan verilerini de veren Öztürk, "Toplam 860 işletmemizde bin 873 adet tavuk kümesinde 37 milyon adet tavuğa, 500 bin adet de hindiye bakmaktayız. Bu işletmelerden toplam 350 bin ton tavuk eti, 2,5 milyar adet de yumurta üreterek bunu ülkemiz sofralarına ve dünyamız sofralarına taşımaktayız" dedi.

"517 BİN TON TARIMSAL ÜRÜN İHRACATI YAPILDI"
Manisa'da üzüm ve pamuk dışında pek çok meyve ve sebzenin yetiştirildiğine dikkat çeken Öztürk, "İlimiz sadece üzüm, kanatlı ve pamukta değil; zeytin, tütün, kiraz, kavun, domates ve diğer sebze ürünlerinde de ülkemizde söz sahibidir. Ayrıca gelişmiş bir tarımsal sanayiye sahip olan ilimizde 2015 yılı sonu verilerine göre de 517 bin ton tarımsal ürün ihracatı gerçekleştirilmiştir. Tarım ve sanayi şehri olan ilimizin böyle bir fuarın düzenlenmiş olması tarımımızın gelişme dinamiği göstermesi ve tarım sektörünün teknolojiye duyduğu talep açısından önem arz etmektedir" diye konuştu.

"DÜNYADA İSTİSNAİ BİR ŞEHİR"
Manisa'nın tarımsal ve tarıma dayalı sanayi potansiyeli açısından önemli bir şehir olduğunu söyleyen Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bütün kurumlarıyla doğrudan tarımla ilgili olan olmayan tüm kurumlarıyla bu sektörün stratejik öneminin farkında. Önemli adımlar atılıyor. Bundan sonra atılacak adımların zemini hazırlanıyor. Türkiye bu manada son derece iyi bir yolda. Manisa özeline geldiğimizde sıklıkla vurguluyorum; Manisa Türkiye genelinden biraz daha farklıca ciddi bir endüstri şehri olmakla birlikte tarımı ile endüstriyi çok iyi barıştırmış, birlikte yürütebilme başarısını gösterebilmiş, Türkiye'de ve hatta dünyada istisnai vilayetlerden bir tanesi. Bu özelliğimizin farkında olmak ve bu özelliğimizi sürdürmek zorundayız" dedi.
Manisa'da tarımla ilgili gerek kurumsal olarak gerekse çiftçiler tarafından önemli adımlar atıldığını sözlerine ekleyen Vali Güvençer, "Manisa'da da tarımla ilgili hem kurumsal bazda hem de çiftçi bazında çok önemli ciddi adımlar atılmış. Çiftçimiz hem bilinçli tarım hem de iyi tarım alanında önemli mesafeler almış. Sanayi ve özellikle tarıma dayalı sanayi ile tarımı buluşturma konusunda önemli mesafeler almışız. Teknolojiden yararlanma konusunda durumumuz iyi. Manisa bütün sektörlerdeki parlak geleceğinde olduğu gibi tarım alanında tarım alanında da mevcut potansiyelini kullanacak teknolojiye çok daha fazla tarımsal işletmelerimizde yer vereceğiz. Organik tarımı mutlaka bu şehirde bir marka haline getireceğiz" diye konuştu.
Konuşmaların ardından protokol tarafından 10. Uluslararası Tekno Tarım ve Hayvancılık Fuarı kurdele kesilerek açıldı. Açılışta Vali Güvençer ve beraberindekiler tarım fuarında yer alan firmaları ve ürünleri gezerek bilgi aldı.

KADIN ÇİFTÇİLER TARIM FUARINDA
Öte yandan fuara Manisa'nın Soma ilçesinden de kadın çiftçiler katıldı. Soma'da tütüncülük ve hayvancılık yapan kadın çiftçiler, fuarı gezerek üretimini yaptıkları ürünler için kullanılan iş makineleri ve zirai ilaçlar hakkında birinci ağızdan bilgi aldı.

100'ün üzerinde firmanın katıldığı 10. Uluslar arası Tekno Tarım ve Hayvancılık Fuarı, Manisa Valiliği, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Celal Bayar Üniversitesi, Şehzadeler Belediyesi, Yunusemre Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Manisa Esnaf Odalar Birliği (MESOB), Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi, Manisa Bölgesi Veteriner Hekimler Odası, Manisa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Manisa Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği, Manisa İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Manisa Süt Birliği, Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği iş birliğiyle düzenleniyor.

6 Kasım'a kadar açık kalacak fuarda Trabzon, Antalya, İzmir, Isparta, Muğla, Konya ve Yalova başta olmak üzere birçok ilden firmalar katılıyor. Fuarda ayrıca bu yıl ilk kez otomotiv firmaları da yer alacak.


Bu haber 530 defa okundu
Tekno Tarım'16 Kapılarını Açtı! Haberi fotoğrafları
Bu haber için henüz yorum yapılmamış
Diğer İş Dünyası Haberleri

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
BÜYÜKŞEHİRDEN ŞİFALI SUYA ÇEVRE DÜZENLEMESİ
MANİSA Büyükşehir Belediyesi, Yunusemre ilçesi Demirci Mahallesinde bulunan ve Yarapınarı olarak bilinen şifalı su kaynağının şartlarının iyileştirilmesi için girişimlerde bulundu.
MİLYONLARCA KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR!
BES'le birlikte 45 yaş altı çalışanların maaşından kesinti başladı. Nisan ayında BES'in ikinci etabı başlayacak. Memurların da Nisan 15'te maaşlarından ilk kesinti yapılacak.
45 PLAKALI ARAÇ SONU OLDU
İZMİR'İN Bornova ilçesinde karşıdan karşıya geçmeye çalışan 26 yaşındaki Sabri Serhad Çamyan bir otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetti.
SGK'DAN BİR İYİ BİR KÖTÜ HABER
SGK'da Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmeti sunumunda yaşanan aksamaların giderilmesi amacıyla SUT'ta bazı değişikliklere ve fiyat güncellemelerine gidildi.
MİNİK IRMAK'IN BABASI KARISI VE KIZINI ÖLDÜRDÜ!
MANİSA'NIN Alaşehir ilçesinde Irmak Kupal'ın babasıdün sabaha karşı cinnet geçirdi. 44 yaşındaki Bilal Kupal, eşi Suriye Kupal ve kızını öldürdükten sonra intihar etti.
BİZİM ORHAN BU DEFA ÖLDÜ
MANİSA'DA " Şarapçı Orhan " olarak bilenen sokaklarda gezerken düşüncelerini sesli olarak açıklamasıyla kendini sevdiren Orhan Tart'ın tedavi gördüğü rehabilitasyon merkezinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.
ASLINDA ONU HEPİNİZ TANIYORSUNUZ
STAR TV' ekranlarında yayınlanan 'Evleneceksen Gel' adlı evlendirme programına katılan kadın size hiç yabancı gelmeyecek…
İZMİR MANİSA YOLUNDA BÜYÜK KAZA: YOL KAPATILDI !
İZMİR Manisa yolu, Sabuncubeli civarında bir tırın karıştığı büyük bir kaza meydana geldi.
LPG'YLE İLGİLİ FLAŞ DEĞİŞİKLİK
Petrol istasyonlarında LPG/CNG dolumu yapan personelin mağduriyetine yol açan araçlardaki dolum ağızları alt kısımda olamayacak.
MOTOSİKLET TUTKUSU SONU OLDU
MANİSA'DA sabah saatlerinde meydana gelen kazada, arkadaşlarıyla grup halinde İzmir'e giden bir genç hayatını kaybetti
MANİSA'DA ÇOK ÖNEMLİ İKİ MADEN BULUNDU
MADEN Tetkik Arama, Manisa Köprübaşı ve Alaşehir'de rezerv olarak zengin çok önemli iki maden bulunduğunu açıkladı. Madenler çıkarılmaya başlanırsa Manisa önemli bir ekonomik değer kazanacak.
BİN POLİS MEMURU BU KEZ NURLUPINAR BÖLGESİNDE
MANİSA'da yaklaşık bin polis, uyuşturucu madde kullanan ve satan, aranan şahıslar ve PKK ile IŞİD'e üye olan isimleri yakalamak için kahvehanelerde kimlik sorgusu yaptı.
27.2.2017

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu
Manisa Kulis Haber
© Copyright 2014 Manisa Kulis Haber
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Manisa Güncel Haberleri

Powered by LMD Networks
Anasayfa   Künye   Üye ol   Yeni Üyelik   Mobil   Reklam   İletişim

sanalbasin.com üyesidir
Facebook'da bizi takip edin!
Twitter'da bizi takip edin!