Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik

EMEKLİ SAT BİNBAŞI LEVENT BEKTAŞ'TAN FLAŞ AÇIKLAMALAR

EMEKLİ SAT BİNBAŞI LEVENT BEKTAŞ'TAN FLAŞ AÇIKLAMALAR
25 Temmuz 2016 Pazartesi   |   14:58:14

DARBE girişiminin yaşandığı o meşum gece, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a saldırmaya gidenler Türkiye'nin en iyi eğitimli askerleri, SAT komandoları arasından seçilmişti.

Planları neyse ki suya düşen darbecilerin bir kısmı o gün bugün kayıp. Peki halen tehlike arz ediyorlar mı? Ne kadar kaçabilirler? Onların ne yapabileceğini en iyi bilen isimlerden birine, eski bir SAT komando eğitimcisi, Emekli SAT Binbaşı Levent Bektaş'a sorduk.
Kim bu kayıp komandolar? Söylendiği kadar tehlikeliler mi?
- Evvela terminolojiyi düzgün kullanmak lazım. En başından beri "Bu bir askeri darbe veya darbe girişimi" deniyor. Bence ikisi de değil. Bu, devlete sızmış bir terör örgütünün üyelerinin, devletin tankını, uçağını gasp ederek millete karşı kullandığı bir terör eylemidir. Yani bu insanlara asker vasfından ziyade terörist olarak yaklaşmak gerek.
Peki kaçarlarsa bir başka eyleme yeltenirler mi?
- Görevleri esnasında, tabii burada görev değil de bir terör saldırısından bahsediyoruz, başarı veya başarısızlık durumunda onlara verilen talimatlar neticesinde her şeyi yapabilirler. Biz bilmiyoruz bunları ama çeşitli söylentiler var. Mesela "Ellerinde infaz listeleri var" deniyor. Varsa, bu emirleri takip etmek isteyebilirler.

Halen tehlikeliler yani...

- En küçük olasılık bile sizi ilave tedbirler almaya zorlayacaktır. Bu insanlar kendikonularında özel eğitim almış, uzman kişiler. Sahip oldukları yetenekler bu ülkede birçok cana kastedecek eylemi yapmalarına el veriyor. Bu yüzden alarm durumunda olmak faydalı. Aidiyetlerinin derecesine de bağlı... Gerçi bu saatten sonra yapabilecekleri her eylem ancak onların teröre bulaşmışlıklarını artırır. Bir üst akılları var ve bu aklın hangi talimatı verdiğini hesaplamak lazım.
Peki nerede aramalı onları?
- İstihbaratı bilemiyoruz ama şu an aynı bölgede duruyor gibiler. Ancak geçen zamana ve intikal yeteneklerine baktığımızda kayıpların bölge dışına çıktığını da öngörebiliriz.
Nedir hareket kabiliyetleri?
- Günde ortalama kırk kilometre intikal etseler, beş-altı günde ulaşabilecekleri yerler belli. İçlerinde bulundukları bölge buna müsaade ediyorsa aylarca orada da kalabilirler. Bir-iki günlük hareketler değil bunlar.
Ege adalarına çok yakınlar. Yurtdışına kaçmışlar mıdır?
- İstiyorlarsa yapabilirler. Bota gerek yok; yüzerek bile geçebilirler adalara. Tabii tek başlarına mı grup halindeler mi? Şimdiye dek tek yakalandıklarını görüyoruz; belli ki böyle hareket ediyorlar. En fazla ikili gruplar halinde. Silahlarından teçhizatlarından kurtulmuşlar. Bir de kaç kişilik silah kayıp? Bu nokta da önemli.
Neden?
- Kaçma kurtulma yaparken yakalananlara baktığınızda üzerlerinde teçhizat olmadığını görüyorsunuz. Bu da şunu gösteriyor: Bunlar silah ve teçhizatlarını bir kenara bırakıp sivil halkın arasına karışarak kaçma kurtulma yapma planı içerisinde olabilirler. Silah ve teçhizat, emniyet, emin ev gibi bazı kavramlar vardır. Bunları sağlarlarsa, bir şekilde motive olmuş yüksek yeteneklere sahip olan bu tür personel her an her eylemi yapabilir.
Eğitim açısından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en seçkin askerleri SAT komandoları denir, doğru mu?
- Doğrudur. Bu olayda, en azından SAT Grup Komutanlığı'ndan iştirak eden teröristler açısından söylüyorum. Evet, maalesef öyledir.
Bu komandoların kabiliyetleri hakkında çok şey anlatılır. Bulabildiği her şeyi yer, her yerde barınır vs. Bir yandan da bu grubun içinden biri otostop yaparken yakalandı. Şehir efsanesi mi şimdi bu duyduklarımız?
- Değil. Normalde ona verilen eğitim, özellikle de tehdit bölgesindeyse, halkın hiç olmadığı yerlerde bulunmak, halkla hiç temas halinde olmamaktır. Ancak ‘tehdit' bölgesinden çıkıp ‘dost' bölgeye geçtiklerinde, ki bu saldırganlar bu ayrımı da önceden yapmışlardır muhtemelen, halkın arasına karışmak düsturu vardır. Otostop yaparken yakalanan kişi ya bir rahatsızlık geçirmiştir ya da bir şekilde süratle oradan çıkmak istemiştir. Veya bir şekilde yanlış bir yöntem belirledi. İyi ki de öyle olmuş.

Eğitim dediniz; nasıl bir eğitimden geçiyor SAT komandoları?
- Bu çok çok uzun bir konu; ayrıntı da verilmez aslında.
Çok basit anlatsanız?
Peki şöyle diyeyim: 44 haftalık bir süre bu eğitim. Ve bu süre sonunda bu eğitime katılanlardan bir ölüm makinesi yaratıyorsunuz. Yeterli mi?
Ölüm makinesi mi?
- Eğitimin sonucu bir ölüm makinesi olmak yani. Elbette devletin menfaatleri için. Ama bu menfaatleri devletine karşı kullananlar da çıktı.
Ölüm makinesi dediğimizde, akla sadece silahlardan anlayan, Terminatör'vari tipler geliyor. Ama işte sizin mesela iletişim becerileriniz çok yüksek; eğitimcisiniz... Psikolojik eğitim de alıyor musunuz bu askeri eğitimin bir parçası olarak?
- Elbette. Bu, müfredatın önemli bir bölümü. Fiziksel eğitimin bittiği yerde psikoloji başlıyor.
Komandoların peşinde, onlarla aynı eğitimden geçmiş elit askerler var. Yakalama şansını artıyor mu?
Elbette. Bir iz bulmuşlarsa, yakalanmaları an meselesi olabilir.
Sizin ilk intibanız ne oldu?
Otostop yaparken yakalanan kişiden bahsetmiştik. Bu tür hatalar yakalanmalarını kolaylaştıracak ama bunları yapmayanlar çok uzun süre, aylarca kaçak kalabilir.
SAT komandolarının arasında Cemaat'e mensup çok kişi var mı?
- Oransal bir şey söylememeli, yanılabiliriz. Ama yıllardır dile getirdiğim bu konuda söylediklerimin doğru çıkıyor olması beni mutlu etmiyor. Sadece üzüyor. Yakalandığını gördüklerimin böylesi bir şeye tevessül etmesi beni çok üzüyor.
Marmaris'teki baskına katılıp yakalananları tanıyor musunuz mesela?
- Çoğunu tanıyorum. Düşünsenize neleri neleri paylaştığınız, beraber ölüme gittiğiniz insanlar... Çok çok üzüldüm. Ne diyebilirsiniz ki?
Bugüne kadar Cemaat'in hemen her askeri birimde etkili olduğu söyleniyordu ama SAT'ta ilk defa böyle etkili gördük. Şaşırmalı mıyız?
- Evet, askeri okullarda kendilerine gönül vermiş insan sayısını artırmak için sınavlarda hep sahtekârlık yapmışlar. Torpil bizde olmaz. Bizdeki ihaneti özel kılan şeylerden biri de işte bu. Görev hayatı bizde, eğitimden de zor. Bu tür insanların SAT'a geldikten sonra böyle bir şeye heves ettiklerini düşünmüyorum. Daha askeri okuldan itibaren bu gruplara bağlı olduklarını, örgüt üyesi olduklarını görüyoruz.
Peki bu kadar meşakkatli bir eğitimden geçilen, verilen görevlerin de hayli zor olduğu bir yeri seçmek neden? Daha zahmetsiz işler vardır sanırım TSK'da?
- Bir binbaşı düşünün; on iki sene görev süresi, sekiz sene de okul... Yirmi sene... Yirmi senedir böyle bir şeyi mi düşünüyorlardı? Başka bir amaçları olmalı.
Nasıl bir amaç?
- Kendilerinden olanın sayısını artırmak istediler ve baktılar bu sistem dahilinde başarılı olamayacaklar; sistemin öteki unsurlarını otomatik olarak ortadan kaldırmak istediler. Bu bir motivasyon olabilir mesela... SAT'ı bunun için elverişli görmüş olabilirler. Düşünün, onlara karşı tehdit oluşturmayacak insanlara ölümcül silah hatta belki kitle imha silahı kullanmaktan çekinmeyecek, hedef gözetmeksizin ateş eden kişiler bunlar. Onlar için tehdit yaratacaklara karşı da rahatlıkla güç kullanabileceklerini düşünüyorum
KAYNAK: HÜRRİYET KELEBEK

Bu haber 3192 defa okundu
Bu haber için henüz yorum yapılmamış
Diğer Ulusal Haberleri

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
CEZAEVİ FİRARİSİ CİNAYET ZANLISI KISKIVRAK YAKALANDI
MANİSA'DA cezaevi firarisi cinayet zanlısı kıskıvrak yakalandı.
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
MİNİK IRMAK'IN BABASI KARISI VE KIZINI ÖLDÜRDÜ!
MANİSA'NIN Alaşehir ilçesinde Irmak Kupal'ın babasıdün sabaha karşı cinnet geçirdi. 44 yaşındaki Bilal Kupal, eşi Suriye Kupal ve kızını öldürdükten sonra intihar etti.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
ASKERLER KAN KUSUYOR
YEDİKLERİ yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılan askerlerin söyledikleri tüyler ürpertti
BİZİM ORHAN BU DEFA ÖLDÜ
MANİSA'DA " Şarapçı Orhan " olarak bilenen sokaklarda gezerken düşüncelerini sesli olarak açıklamasıyla kendini sevdiren Orhan Tart'ın tedavi gördüğü rehabilitasyon merkezinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.
BAKICI DEĞİL CANAVAR
SOSYAL medyada tartışma konusu olan gizli kameraya takılan bakıcının çocuğa şiddet görüntüleri izleyenlerin kanını dondurdu. Uzmanlar çocuklarını bakıcıya bırakan anne babaları takipçi olmaları konusunda uyardı.
MANİSA'YI ÜZEN İNTİHAR
MANİSA Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren ve Manisalıların yakından tanıdığı OSB Restorant'ın sahibi Ogün Görüşken, göğsüne kurşun sıkarak intihar etti.
HANGİ OKULLAR KAPATILDI?
OHAL'de ilk kararname Resmi gazetede yayınlandı. Kararnameye göre 1043 özel öğretim kurumu kapatıldı. İşte OHAL kararnamesinde kapatılan Manisa'daki özel okulların isimleri:
24.5.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 34 23 8 3 73 30 43 77
2 34 21 10 3 63 28 35 73
3 34 18 10 6 60 32 28 64
4 34 20 4 10 65 40 25 64
5 34 17 7 10 47 40 7 58
6 34 14 9 11 39 34 5 51
7 34 14 6 14 46 42 4 48
8 34 12 10 12 33 34 -1 46
9 34 11 10 13 40 45 -5 43
10 34 12 7 15 46 50 -4 43
11 34 12 7 15 38 48 -10 43
12 34 12 4 18 54 65 -11 40
13 34 9 11 14 37 45 -8 38
14 34 11 5 18 34 58 -24 38
15 34 10 8 16 47 58 -11 38
16 34 10 6 18 44 53 -9 36
17 34 7 5 22 30 65 -35 26
18 34 6 7 21 33 62 -29 25

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com