Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
Cemil İbrahim CANSIZ
» BİR UMUTTUR OKUMAK
31 Mart 2015 Salı
Öğrencinin ne çilesi biter, ne hayalleri, ne de umutları... Bunları gerçekleştirmek için her konuda karşısına hemen her gün bir sorun, uğraş çıkar. Ama pes etmemesi gerektiğini hayat ona çoktan öğretmiştir. O yüzden karşısına çıkan engellere artık sorun olarak bakmamasını gerektiğini bilir ve onları bir bir atlatmanın, aşabilmenin yolunu arar. Bizim de hikayemiz böyle başlıyor aslında. Aştığımızı düşündüğümüz her güçlüğünün ardından yeni bir soruna merhaba diyoruz.

Eğitim gördüğümüz kurumlarda da bu durumlar kimi zaman böyle aslında. Bunlar bizim için çoğu zaman can sıkıcı olsa da biz bunların üzerinden gelebilmek adına bir yandan derslere konsantre olmaya çalışıp, bir yandan da okul dışı sorunlarımızla ilgileniyoruz.
Üniversitelerde örgün eğitim alan öğrencilerin harçları geçtiğimiz yıl kaldırıldı. Bunu az çok herkes biliyordur aslında. Ama ikinci öğretim öğrencilerin ve ailelerin ne yazık ki bu sorunu hiçbir zaman bitmedi. Aksine her geçen gün daha da zorlaştı. Dönem başı katlamalı harç geldi, her sene ödediğimiz tutarın daha fazlasını ödemeye başladık. Ardından gelen tepkilerle, bu sistem tekrar değişti ve ikinci öğretimler belli bir ücret ödeyecek denildi.

Biz –ikinci öğretimler- olarak bu dönem ne mi ödedik ? HİÇBİR ŞEY…

Evet hiçbir şey ödemedik, çünkü bize ödeyin diyen hala olmadı. Her sene Şubat ayının başında ödememiz gereken harçlar sanırım sadece Celal Bayar Üniversitesi olarak bu sene sadece bizde toplanmadı. Ne zaman ödeyeceğimizi sorsak yanıtta alabildiğimiz söylenemez. Kimse bu konuda hala bir şey bilmiyor. Gelecek haftadan itibaren yoğun vize haftamız başlıyor.

Öğrenci ve velilerimiz planlarını ise yine aynı sistem üzerinden yaptı. Kimisi ailesinden bu harç parasını Şubat ayında ödeyeceğini düşünerek aldı, kimisi de hala ailesine karışıklılığın nedenini bilmeden bunu anlatmaya çalışıyor.
Bekleyelim, beklemeye devam edelim… Belki bu sistem üzerindeki karışıklık giderilip, en kısa sürede yatırmamız gerektiğini söyleyecekler, belki de bu dönem öğrencilere bir güzellik yapmayı seçecekler. Öğrenci umudu işte :)

ULAŞIMDA ÇARE SENEYE KALDI

Geçtiğimiz haftalarda Muradiye kampüsünde okuyan öğrenciler, şehir içi servislerde yaşanan sıkıntılara artık dayanamayıp, seslerini yükselterek duyurmaya çalıştılar. Bununla ilgili okulda eylemde yaptılar, imza kampanyası başlattılar.
Sonuç olarak seslerini, gereken yerlere duyurmayı başardılar. Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi bu olaya karşı, kampanyayı başlatan öğrencileri hemen makamında kabul etti. Göreve geldiği süreden bu yana öğrencilere yakın olmaya çalışan rektörümüz, buna da duyarsız kalmayıp, sıkıntıları tek tek dinledi.

Ulaşımdaki problemleri Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'le de görüştüklerini ve ciddi adımlar atıldığını söyledi. Bu dönemi geçiş dönemi sayacaklarını ve gözle görülür asıl değişikliklerin gelecek seneden itibaren olacağını da müjdeledi. Yani biz öğrenciler olarak yaklaşık 3 ay daha bu çileyi çekmeye devam edeceğiz.

Biz öğrenciler olarak bu konularda yapabileceklerimiz maalesef bunlarla sınırlı. Hepimizin isteği o kocaman hayallerine kolayca ulaşabilmektir. Fakat bunun kolay olmadığını hayat bize tek tek göstermeye devam ediyor, bizde bu sorunlarla uğraşmaya…
Gelecek haftadan itibaren üniversitemizde vize sınavlarımız başlıyor. Öğrencilerin ders çalışmaktan başka bir sorunla karşılaşmayacağı bir hafta dilerim, hepimize şimdiden kolay gelsin…
Bu yazı 1001 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
FATİH KÖPRÜLÜ KAVŞAĞINDA KORKUTAN KAZA
MANİSA'da meydana gelen kazada 3 kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.
UYKU PROBLEMİNE KARŞI SAĞLIKLI BESLENME
MANİSA'nın Kula ilçesinde görev yapan diyetisyen Kübra Gündoğan, süt, ceviz, muz ve yulafın kaliteli uyku sağladığını söyledi.
MANİSA'DA KADINLARDAN 'HAYIR' EYLEMİ
MANİSA'da bir araya gelen CHP'li ve çeşitli kadın sivil toplum örgütlerinin üyesi yaklaşık 100 kadın, 16 Nisan tarihinde yapılacak anayasa değişikliği referandumunda 'Hayır' oyu vereceklerini açıkladı.
HASTALARA MÜZİKLİ TERAPİ
MANİSA Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi bünyesinde hizmet veren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde hastalara uygulanmaya başlandı
MİNİK IRMAK'IN BABASI KARISI VE KIZINI ÖLDÜRDÜ!
MANİSA'NIN Alaşehir ilçesinde Irmak Kupal'ın babasıdün sabaha karşı cinnet geçirdi. 44 yaşındaki Bilal Kupal, eşi Suriye Kupal ve kızını öldürdükten sonra intihar etti.
İŞTE GÖREV ŞEHİTLERİMİZ
MANİSA'nın Yunusemre İlçesi'nde, aşırı hızla giden hafif ticari araç, alkollü sürücünün kontrolünden çıkarak refüjde çalışma yapan Büyükşehir Belediyesi işçilerinin arasına daldı.
19 İLÇE İL OLACAK
TÜRKİYE Büyük Millet Meclis'inde, İçişleri Bakanlığı'nda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda ve bazı kamu kurumlarında hazırlanmış olan dosyanın tamamlandığı iddia edildi. Dosyada Manisa'dan da 3 ilçe bulunuyor.
BİZİM ORHAN BU DEFA ÖLDÜ
MANİSA'DA " Şarapçı Orhan " olarak bilenen sokaklarda gezerken düşüncelerini sesli olarak açıklamasıyla kendini sevdiren Orhan Tart'ın tedavi gördüğü rehabilitasyon merkezinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.
ASLINDA ONU HEPİNİZ TANIYORSUNUZ
STAR TV' ekranlarında yayınlanan 'Evleneceksen Gel' adlı evlendirme programına katılan kadın size hiç yabancı gelmeyecek…
HIZ GÖSTERGESİ 150'DE TAKILI KALMIŞ
MANİSA Organize Sanayi Bölgesinde meydana gelen trafik kazasının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Kazaya karışan araçlardan birinin kaza anında hız göstergesinin 150'de takılı kaldığı iddia edildi.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MANİSA KLİBİ HAZIRLADI
Manisa Büyükşehir Belediyesi, farklı bir çalışmaya imza atarak, ilçelere has özellikleri ön plana çıkaran bir video klip hazırladı.
RAPOR ALAN İŞÇİNİN MAAŞI KESİLMEYECEK
SGK, kamu veya toplu iş sözleşmesine tabi iş yerlerinde çalışanların maaşının iş göremezlik raporu süresince kesilerek eksik ödenmesini önleyecek yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdi.
26.1.2017

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu
Manisa Kulis Haber
© Copyright 2014 Manisa Kulis Haber
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Manisa Güncel Haberleri

Powered by LMD Networks
Anasayfa   Künye   Üye ol   Yeni Üyelik   Mobil   Reklam   İletişim

sanalbasin.com üyesidir
Facebook'da bizi takip edin!
Twitter'da bizi takip edin!