Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
Cemil İbrahim CANSIZ
» BİR UMUTTUR OKUMAK
31 Mart 2015 Salı
Öğrencinin ne çilesi biter, ne hayalleri, ne de umutları... Bunları gerçekleştirmek için her konuda karşısına hemen her gün bir sorun, uğraş çıkar. Ama pes etmemesi gerektiğini hayat ona çoktan öğretmiştir. O yüzden karşısına çıkan engellere artık sorun olarak bakmamasını gerektiğini bilir ve onları bir bir atlatmanın, aşabilmenin yolunu arar. Bizim de hikayemiz böyle başlıyor aslında. Aştığımızı düşündüğümüz her güçlüğünün ardından yeni bir soruna merhaba diyoruz.

Eğitim gördüğümüz kurumlarda da bu durumlar kimi zaman böyle aslında. Bunlar bizim için çoğu zaman can sıkıcı olsa da biz bunların üzerinden gelebilmek adına bir yandan derslere konsantre olmaya çalışıp, bir yandan da okul dışı sorunlarımızla ilgileniyoruz.
Üniversitelerde örgün eğitim alan öğrencilerin harçları geçtiğimiz yıl kaldırıldı. Bunu az çok herkes biliyordur aslında. Ama ikinci öğretim öğrencilerin ve ailelerin ne yazık ki bu sorunu hiçbir zaman bitmedi. Aksine her geçen gün daha da zorlaştı. Dönem başı katlamalı harç geldi, her sene ödediğimiz tutarın daha fazlasını ödemeye başladık. Ardından gelen tepkilerle, bu sistem tekrar değişti ve ikinci öğretimler belli bir ücret ödeyecek denildi.

Biz –ikinci öğretimler- olarak bu dönem ne mi ödedik ? HİÇBİR ŞEY…

Evet hiçbir şey ödemedik, çünkü bize ödeyin diyen hala olmadı. Her sene Şubat ayının başında ödememiz gereken harçlar sanırım sadece Celal Bayar Üniversitesi olarak bu sene sadece bizde toplanmadı. Ne zaman ödeyeceğimizi sorsak yanıtta alabildiğimiz söylenemez. Kimse bu konuda hala bir şey bilmiyor. Gelecek haftadan itibaren yoğun vize haftamız başlıyor.

Öğrenci ve velilerimiz planlarını ise yine aynı sistem üzerinden yaptı. Kimisi ailesinden bu harç parasını Şubat ayında ödeyeceğini düşünerek aldı, kimisi de hala ailesine karışıklılığın nedenini bilmeden bunu anlatmaya çalışıyor.
Bekleyelim, beklemeye devam edelim… Belki bu sistem üzerindeki karışıklık giderilip, en kısa sürede yatırmamız gerektiğini söyleyecekler, belki de bu dönem öğrencilere bir güzellik yapmayı seçecekler. Öğrenci umudu işte :)

ULAŞIMDA ÇARE SENEYE KALDI

Geçtiğimiz haftalarda Muradiye kampüsünde okuyan öğrenciler, şehir içi servislerde yaşanan sıkıntılara artık dayanamayıp, seslerini yükselterek duyurmaya çalıştılar. Bununla ilgili okulda eylemde yaptılar, imza kampanyası başlattılar.
Sonuç olarak seslerini, gereken yerlere duyurmayı başardılar. Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi bu olaya karşı, kampanyayı başlatan öğrencileri hemen makamında kabul etti. Göreve geldiği süreden bu yana öğrencilere yakın olmaya çalışan rektörümüz, buna da duyarsız kalmayıp, sıkıntıları tek tek dinledi.

Ulaşımdaki problemleri Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'le de görüştüklerini ve ciddi adımlar atıldığını söyledi. Bu dönemi geçiş dönemi sayacaklarını ve gözle görülür asıl değişikliklerin gelecek seneden itibaren olacağını da müjdeledi. Yani biz öğrenciler olarak yaklaşık 3 ay daha bu çileyi çekmeye devam edeceğiz.

Biz öğrenciler olarak bu konularda yapabileceklerimiz maalesef bunlarla sınırlı. Hepimizin isteği o kocaman hayallerine kolayca ulaşabilmektir. Fakat bunun kolay olmadığını hayat bize tek tek göstermeye devam ediyor, bizde bu sorunlarla uğraşmaya…
Gelecek haftadan itibaren üniversitemizde vize sınavlarımız başlıyor. Öğrencilerin ders çalışmaktan başka bir sorunla karşılaşmayacağı bir hafta dilerim, hepimize şimdiden kolay gelsin…
Bu yazı 1157 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
MİNİK IRMAK'IN BABASI KARISI VE KIZINI ÖLDÜRDÜ!
MANİSA'NIN Alaşehir ilçesinde Irmak Kupal'ın babasıdün sabaha karşı cinnet geçirdi. 44 yaşındaki Bilal Kupal, eşi Suriye Kupal ve kızını öldürdükten sonra intihar etti.
MANİSA'YA ACI HABER
MANİSA'YA son dakika acı haber geldi… Şırnak'ta teröristlerce yola tuzaklanan patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu Manisalı asker şehit oldu.
19 İLÇE İL OLACAK
TÜRKİYE Büyük Millet Meclis'inde, İçişleri Bakanlığı'nda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda ve bazı kamu kurumlarında hazırlanmış olan dosyanın tamamlandığı iddia edildi. Dosyada Manisa'dan da 3 ilçe bulunuyor.
BİZİM ORHAN BU DEFA ÖLDÜ
MANİSA'DA " Şarapçı Orhan " olarak bilenen sokaklarda gezerken düşüncelerini sesli olarak açıklamasıyla kendini sevdiren Orhan Tart'ın tedavi gördüğü rehabilitasyon merkezinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.
MANİSA'YA ACI HABER
MANİSA'YA son dakika acı haber geldi… Şırnak'ta teröristlerce yola tuzaklanan patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu Manisalı asker şehit oldu.
ASLINDA ONU HEPİNİZ TANIYORSUNUZ
STAR TV' ekranlarında yayınlanan 'Evleneceksen Gel' adlı evlendirme programına katılan kadın size hiç yabancı gelmeyecek…
HIZ GÖSTERGESİ 150'DE TAKILI KALMIŞ
MANİSA Organize Sanayi Bölgesinde meydana gelen trafik kazasının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Kazaya karışan araçlardan birinin kaza anında hız göstergesinin 150'de takılı kaldığı iddia edildi.
VALİ'DEN İLK RESMİ AÇIKLAMA
ALBAY Mehmet Arif Seyhun Kışlası'nda meydana gelen zehirlenme olayıyla ilgili ilk resmi açıklama Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer'den geldi.
26.6.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 0 0 0 0 0 0 0 0
2 0 0 0 0 0 0 0 0
3 0 0 0 0 0 0 0 0
4 0 0 0 0 0 0 0 0
5 0 0 0 0 0 0 0 0
6 0 0 0 0 0 0 0 0
7 0 0 0 0 0 0 0 0
8 0 0 0 0 0 0 0 0
9 0 0 0 0 0 0 0 0
10 0 0 0 0 0 0 0 0
11 0 0 0 0 0 0 0 0
12 0 0 0 0 0 0 0 0
13 0 0 0 0 0 0 0 0
14 0 0 0 0 0 0 0 0
15 0 0 0 0 0 0 0 0
16 0 0 0 0 0 0 0 0
17 0 0 0 0 0 0 0 0
18 0 0 0 0 0 0 0 0

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com