Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
ENİS ÇANLI
» HAŞİM KILIÇ NE SÖYLÜYOR?
2 Haziran 2016 Perşembe
Geçtiğimiz hafta kahraman Türk ordusu içinden bir gurup darbeci subayın oluşturduğu cuntanın milletin iradesiyle seçilen Türkiye Büyük Millet Meclisini ilga eden ve meşru hükümeti deviren 27 Mayıs darbesinin yıldönümü idi. Bugün dolayısıyla çeşitli örgütler, kurum ve kuruluşlarca toplantılar düzenlendi, demeçler verildi, gazetelerde yazılar yazıldı, televizyon programları yapıldı. 56. Yılını idrak ettiğimiz bu hain darbeyi çoğunluk telin etti, en azından objektif değerlendirmelerde bulundu, ama bu günü kutlayanlar da vardı.
68'liler vakfı bugünü kutlayan tek örgüttü. Filizlenmelerine, yeşermelerine olanak sağlayan daha fazla özgürlükçü olduğuna inandıkları 61 Anayasasını kutlamalarına bir şey diyemem, elbette haklarıdır. Ancak darbeyi kutlamak da neyin nesidir? Darbelerin iyisi kötüsü olur mu? Darbe darbedir ve balyozu yiyen her zaman halk olmuştur.
Sanki hep karşı olduklarını beyan ettikleri Amerikan emperyalizminin de dış güçlerin de Türkiye'de cirit atmalarına, 12 Mart ve 12 Eylül darbelerine zemin oluşturan askeri vesayetin temeli 27 Mayısta atılmamış gibi niye kutlarlar acaba?
Hukukun katledildiği, doğal yargıç ilkesinin rafa kalktığı, "sizi içeri tıkan kuvvet böyle istiyor" denilen yassıada tiyatrosunun, 12 Martta, 12 Eylülde, Silivri'de 17-25 Aralıkta ortaya konulan hukuksuzluğa emsal teşkil ettiğini bile bile neyin kutlamasıdır bu? Darağacına giden üç fidanın da, 12 Eylülde bir oradan, bir buradan denilerek asılan onlarca gencin hazin sonlarını hazırlayan zihniyetin tohumları 27 Mayısta atılmadı mı? 27 Mayıs'ın zımni ortağı CHP lideri bile Menderes'in anıt mezarını ziyaret edip bir anlamda partisinin geçmişiyle yüzleşme cesareti gösteriyorsa bu kutlama neyin nesidir? Neyse konumuz bu değildi gelelim asıl konumuza.
27 Mayıs Cuma günü Özgürlük Araştırmaları Derneğinin düzenlediği "27 Mayıs ve Sonrasında Türkiye'de Hukuk" konulu konferansa davetliydim. Bilmeyenler için söyleyeyim. Dernek, Adalet Partisi Milletvekili ve liberal kanadın temsilcisi merhum Prof.Aydın Yalçın'ın kurduğu Liberal Düşünce Topluluğunu son dönemlerde AKP'nin arka bahçesine dönüştürmek isteyen yönetimine karşı topluluktan kopan gerçek liberal, cumhuriyetçi, demokrat çoğunluğun kurduğu entelektüel bir oluşumdur.
Konferansın konuşmacısı AYM eski Başkanı Haşim Kılıçtı. Bir saat boyunca, Sayın Kılıç'ı keyifle dinledik. Özellikle, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, konularındaki fikirleriyle tam mutabakatım vardır. Ayrıntılarda gizli farklılıklarımı da zaten orada dile getirdim sizlerle de paylaşacağım.
Ne diyor Sayın Haşim Kılıç?
Darbecilerin çıkardığı, siyasi partiler Kanunu ve Seçim Kanunları ortada dururken anayasa ve başkanlık sistemi tartışmaları yersizdir diyor. Hukuk siyasallaşmış, adalete güven azalmıştır diyor. Yüksek yargı başkanlarının Cumhurbaşkanının gezilerine katılarak alkışlamaları konusundaki bir soruya "cevap vermeye bile utanıyorum" diyor.
HSYK'nın teşkiline ilişkin seçim yapılmasını ve şeklini doğru bulmadığını, adalet teşkilatını siyasallaştırdığını söylüyor. Bir uzman doktorun yetişmesi seneler alıyor, 6 yıl eğitimin ardından TUS dönemi başlıyor, 30 yaşlarında uzman olabiliyor, oysa hukuk fakültesini bitiren bir genci hakimlik stajının ardından 22-23 yaşında kürsüye çıkarıyoruz diyor. Böyle olunca da henüz olgunlaşmamış, hukuku, adaleti içselleştirmemiş gençler kendilerini ait hissettikleri, gurup, cemaat, siyasal ideolojinin mensubu gibi görüyor hukukun yerine aidiyetlerine göre hüküm veriyorlar, bu da adaleti yaralıyor diyor. Dokunulmazlıklar konusundaki AYM'ne yapılan bireysel başvuruların kamuoyu baskısı nedeniyle reddedilebileceğini söylüyor.
Başkanlık sisteminin ne olduğunu kimsenin bilmediğini, içinin boş olduğunu, partili cumhurbaşkanı formülünün ise çok tehlikeli olduğunu, zaten şu anda defacto bir durumun var olduğunu ve bunun da kuvvetler aykırılığını zaafa düşürdüğünü söylüyor. Cumhurbaşkanının iktidar partisinin başı gibi davranmasını, muhalefet partileri başkanlarıyla polemiğe girmesini, AYM kararlarını tanımadığını saygı da duymadığını beyan etmesini doğru bulmadığını söylüyor.
1946 ve 1950 seçimlerinin çoğunluk sistemi yerine nispi temsil esasına göre yapılabilmiş olsaydı, meclisteki dengelerin daha sağlıklı olabileceğini ve böylelikle uzlaşma kültürünün daha önceden tesis edilmesiyle darbenin önlenebilmesinin mümkün olabileceği varsayımında bulunuyor. DP dönemindeki uygulamaların 60 sonrasında CHP'yi daha özgürlükçü bir anayasa yapmaya zorladığını da söylüyor.
Daha birçok konuda görüşlerini dile getiren Haşim Kılıç'ın birçok konuda görüşlerine katıldığımı beyan etmiştim. Ancak katılmadığım ve kürsüde dile getirdiğim hususlar da var onları da yarın paylaşacağım. Sağlıcakla kalın.
Bu yazı 387 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
YENİ GARAJ KAVŞAĞINDA KORKUTAN KAZA
MANİSA'DA meydana gelen kazada 5 kişi yaralandı.
KÜÇÜK AHMET CİNAYETİNDE YENİ GELİŞME
MENEMEN'DE kayıp lise öğrencisinin cesedinin sukuyusunda bulunmasına ilişkin adliyeye sevk edilen 3 zanlı tutuklandı
FACEBOOK'TAN YUVA YIKACAK ÇALIŞMA!
FACEBOOK, özel hayatın gizliliği konusunda tartışma yaratan bir adım atıyor.
MANİSA'DA YAMAÇTAN DÜŞEN KAYALAR YOLU KAPATTI
YAMAÇTAN kopan kaya parçaları ekiplerin çalışması sonucu kaldırılarak Demirci-Selendi karayolu yeniden ulaşıma açıldı
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
MANİSASPORLU AYGÜN'ÜN ACI GÜNÜ
MANİSASPOR'UN ve Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Aygün Taşkıran'ın kızı ve yeğeni Bergama yolunda geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetti
İŞTE GÖREV ŞEHİTLERİMİZ
MANİSA'nın Yunusemre İlçesi'nde, aşırı hızla giden hafif ticari araç, alkollü sürücünün kontrolünden çıkarak refüjde çalışma yapan Büyükşehir Belediyesi işçilerinin arasına daldı.
SENİN SUÇUN YOK MURAT BEBEK !
MANİSA'DA meydana gelen olay, insanlığın geldiği noktayı bir kez daha gözler önüne serdi. Olayın kahramanı iki saatlik erkek bebeğe verilen "Murat" ismi belki de içimizden geçenlere tercüman oldu.
MANİSA'DAKİ EŞSİZ GÖSTERİ YARIN
BU sene 475. Kez düzenlecek olan Uluslararası Mesir Macunu Festivalinde Solo-Türk gösteri uçakları da unutulmaz bir gösteri düzenleyecek.
AÇIĞA ALINAN O KAYMAKAM İNTİHAR ETTİ
15 Temmuzdaki darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalar sırasında açığa alınan Manisa Ahmetli İlçe Kaymakamı Necmi Akman evinde intihar girişiminde bulundu.
MANİSA'DA TANINMIŞ İŞADAMI HAYATINI KAYBETTİ
Manisa'da tanınmış iş adamlarından Metin Güllü geçirdiği kalp krizi sonucu tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
21.1.2017

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu
Manisa Kulis Haber
© Copyright 2014 Manisa Kulis Haber
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Manisa Güncel Haberleri

Powered by LMD Networks
Anasayfa   Künye   Üye ol   Yeni Üyelik   Mobil   Reklam   İletişim

sanalbasin.com üyesidir
Facebook'da bizi takip edin!
Twitter'da bizi takip edin!