Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
ERTUĞRUL AYTAÇ
» BUGÜNLER DE GEÇECEK
22 Aralık 2016 Perşembe
İSTANBUL Beşiktaş'taki bombalı saldırının şokunu Kıbrıs'ta Sümer Oral, Zafer Ünal ve Halim Sezici ile yaşadık. Ülkeye döndük, bir hafta geçmedi, Kayseri'deki Beşiktaş'taki benzer olayla karşılaştık. Üst üste ülkemizi derin yaralayan şehitlerimizi gözyaşlarımızla uğurladığımız sırada Başkent'te Çankaya'da sergi açılışına katılan Rus Büyükelçisi Andrey Karlov'un suikaste kurban gitmesi ile bir kez daha sarsıldık. Şok üzerine şok yaşıyorum.
Pazartesi akşamı evde Fenerbahçe-Gençlerbirliği maçını izliyorum. Oğlum Gökhan aradı, "Baba Rus büyükelçisine suikast düzenlenmiş" dedi. "Ne zaman" diye sordum. "Biraz önce, haber kanalları veriyor" dedi. Maç kanalını değiştirdim. Oğlumun verdiği haber doğru. Döndüm yine kıran kırana geçen Fenerbahçe-Gençlerbirliği maçına devre olmak üzere bir kez daha aradı oğlum Gökhan. "Rus büyükelçisini vuranın polis olduğuna dair haberler geliyor" dedi. Devre bitince gelişmeleri öğrenmeye çalışıyorum, oğlum Gökhan'ın verdiği bilgiler doğru. Tam Türkiye-Rusya ilişkilerinde bahar havasının yaşadığı anda bu suikastin gerçekleşmesi iki ülkenin ilişkilerinden memnun olmayanların bir oyunu ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Rusya'nın soğukkanlı davranışı iki ülke arasında olay sonrası görüşmeler, kurulan tuzağın işe yaramayacak boyutta ilerlediğini görüyoruz. Tür'ün Türk'ten başka dostunun yok olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Güzel ülkemizi bölüp parçalamak isteyenlerin acımasız taruzu ile karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Ertoğan'ın iki kıtayı 5.kez birleştiren Avrasya Tüneli'nin açılışında "Bu milleti bölemezsiniz" sözlerini bizleri acı günler yaşatan hainlerin duymasını istiyorum.Geçmişte bu senaryoları 1970-1980'li yıllarda yaşamış biriyim. Kardeş kardeşi birbirine düşürme oyunlarını nasıl aştıysak bugünleri de birlik ve beraberliğimizi koruyarak aşacağız. Bu kadar olaylar içinde ülkemizin kalkınması için Avrasya Tüneli gibi güzel eserleri de hayata geçirmeye devam ediyoruz. 3. havalimanı İstanbul'da 2018 yılında hizmete girmesi planlanıyor. Ülkemizin gelişmesi güçlenmesi emparyalist güçlerin elbette işlerine gelmiyor. Ortadoğu'da çizdikleri planlarını rahat hayata geçiremiyorlar. Bunun için ülkemizin üzerinden oyun üzerine oyun kuruyorlar. Başaramayacaklar. Rus Büyükelçisi Karlov'a yapılan suikast iyi irdelenmeli ve perde arkası aydınlanmalıdır. Tercüman Gazetesi'nde yıllar önce beraber çalıştığım Güneri Civaoğlu dün Milliyet Gazetesi'ndeki köşesinde ‘Suikastin Anotomisi' yazısı iyi bir analiz. Onun için Güneri Cıvaoğlu'nun bu yazısını köşeme taşıdım. Okumanızı tavsiye ederim.

SUİKASTİN ANATOMİSİ
RUS Büyükelçisi Andrey Karlov'a suikast sonrası bir yemekteydim.
Masamızda iki ülkenin başkonsolosluk mensupları vardı.
Yemek boyunca cep telefonlarımıza düşen mesajları paylaşıyorduk.

Bir ara...
Ertuğrul Özkök telefonunu uzatıp ekrandaki bir kimlik kartını gösterdi.
"Katil çevik kuvvet polisiymiş" dedi.
Masada ve özellikle iki diplomat konukta bu mesaj "şok" etkisi yaptı.
Diplomatlardan biri ayağa kalktı. Nazik bir dille "müsaade" istedi.
Katilin çevik kuvvet polisi olduğu haberiyle sarsılmıştı.
"Biz onlara canımızı emanet ediyoruz" yorumunu yapıp uzaklaştı.
***
Sanıyorum...
Suikastın planını yapanların amaçlarından biri de buydu.
Türkiye'de görev yapan 1000 dolaylarında diplomatın kafasına şu kaygıyı dayatmak:
"Türkiye bizi koruyamıyor... Polisi bile diplomata suikast tetikçisi olabiliyorsa..."
Dünyanın iki süper büyüğünden birinin bile korunamadığı ülke algısı üretmek karanlık tezgâhların lanetli projesi...
...........................
Büyükelçi Andrey Karlov "yanına koruma almadan" gezermiş.
Anlaşılan, katledildiği sergi açılışına da korumasız gelmiş.
Ancak...
Bu bir izah oluşturamaz.
Büyükelçilikler ve konsolosluklar bulundukları ülkede özel statüdedir.
Görev yaptıkları ülkede diplomatik misyonun yapıldığı binalar o ülkelerin toprağında sayılır.
İç koruma tamamen kendi güvenlik elemanlarıyla sağlanır.
Fakat...
Kapının önünden itibaren bulundukları ülkelerin güvenlik güçleri korumasındadırlar.
Yani...
Büyükelçi Karlov kendi korumalarıyla gelmemiş olsa bile Türkiye gizli servisi ve polisiyle suikastın yapıldığı mekânın içinde, büyükelçinin geldiği ve döneceği güzergâhta güvenliği sağlamalıdır.
Kapıda "polis kimlik kartını gösteren herkes" içeri giremez.
Girebildiğini varsayalım, büyükelçinin konuştuğu kürsünün arkasında yer alamaz.
Silahını çıkardığı anda, mekânda bulunan güvenlik mensupları tarafından anında etkisiz hale getirilmelidirler. Ayrıca, katilin sağ ele geçirilmesi gerekirdi ki konuşturulabilsin.
Bunlar elbette devletin ilgili kurumları tarafından soruşturulacaktır.
Öte yandan, belirteyim ki...
MİT'e ve polise sel gibi "ihbarlar" aktığını, canlı bombalardan, suikast girişimlerinden, FETÖ, PKK ve diğer örgütler nedeniyle, güvenlik kurumlarımızın nasıl yoğun bir çalışma içinde olduklarını tahmin edebiliyorum. Geçirmekte olduğumuz olağanüstü ve duyarlı süreçte her yere yetişmenin zorluğunu da anlıyorum. Zaten şer odakları da bundan yararlanma çabasında.
..........................
Suikastı gerçekleştiren tetikçi, cinayet mahallinin hemen çaprazındaki otelde oda ayırtmış.
Bir günlük izin alıp otele gelmiş.
Resmi görevlileri koruyan güvenlik elemanları gibi koyu renk kostüm, beyaz gömlek, siyah ayakkabı giymiş, kravat takmış.
Sonra da büyükelçinin sergi açılışı yapacağı mekâna "polis kimliğini" göstererek girmiş. İkinci kattaki salonda, kürsünün hemen arkasında yerini almış.
Bütün bunlar suikastın, tek bir şahsa ait tepki nedeniyle gerçekleşmediğini, arkasında ciddi bir planlama ve örgütün varlığını gösteriyor.
Öldürülmeden ele geçirilseydi bu bilgiler katilden alınabilirdi.
Şimdi sonuçlara ulaşmak hayli zor.
...........................
Bu suikast tezgâhıyla Türkiye'nin Rusya ile yakınlaşmasının, Suriye'de çözüm için birlikte tavır koymalarının önlenmesi istenmiş.
Bu apaçık görülüyor.
Hele Suriye için Rusya, Türkiye, İran dışişleri bakanları toplantısının bir gün öncesinde "Rus büyükelçisine suikast" sürece atılmış bir dinamit gibidir.
Olayda "FETÖ'nün parmağı var mı?"
Bu sorunun da yanıtı araştırılmakta.
***
Ancak...
Değil Türkiye-Rusya ilişkilerini bir kez daha koparmak, tam tersine, bu suikast 2 ülke arasında yaklaşım iradesini daha da güçlendirmiş bulunuyor.
Bu durum "iyiye işaret."
Diliyoruz ki ses getirecek yeni cinayetler işlenmesin.

Bu yazı 124 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
FATİH KÖPRÜLÜ KAVŞAĞINDA KORKUTAN KAZA
MANİSA'da meydana gelen kazada 3 kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.
UYKU PROBLEMİNE KARŞI SAĞLIKLI BESLENME
MANİSA'nın Kula ilçesinde görev yapan diyetisyen Kübra Gündoğan, süt, ceviz, muz ve yulafın kaliteli uyku sağladığını söyledi.
MANİSA'DA KADINLARDAN 'HAYIR' EYLEMİ
MANİSA'da bir araya gelen CHP'li ve çeşitli kadın sivil toplum örgütlerinin üyesi yaklaşık 100 kadın, 16 Nisan tarihinde yapılacak anayasa değişikliği referandumunda 'Hayır' oyu vereceklerini açıkladı.
HASTALARA MÜZİKLİ TERAPİ
MANİSA Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi bünyesinde hizmet veren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde hastalara uygulanmaya başlandı
MİNİK IRMAK'IN BABASI KARISI VE KIZINI ÖLDÜRDÜ!
MANİSA'NIN Alaşehir ilçesinde Irmak Kupal'ın babasıdün sabaha karşı cinnet geçirdi. 44 yaşındaki Bilal Kupal, eşi Suriye Kupal ve kızını öldürdükten sonra intihar etti.
İŞTE GÖREV ŞEHİTLERİMİZ
MANİSA'nın Yunusemre İlçesi'nde, aşırı hızla giden hafif ticari araç, alkollü sürücünün kontrolünden çıkarak refüjde çalışma yapan Büyükşehir Belediyesi işçilerinin arasına daldı.
19 İLÇE İL OLACAK
TÜRKİYE Büyük Millet Meclis'inde, İçişleri Bakanlığı'nda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda ve bazı kamu kurumlarında hazırlanmış olan dosyanın tamamlandığı iddia edildi. Dosyada Manisa'dan da 3 ilçe bulunuyor.
BİZİM ORHAN BU DEFA ÖLDÜ
MANİSA'DA " Şarapçı Orhan " olarak bilenen sokaklarda gezerken düşüncelerini sesli olarak açıklamasıyla kendini sevdiren Orhan Tart'ın tedavi gördüğü rehabilitasyon merkezinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.
ASLINDA ONU HEPİNİZ TANIYORSUNUZ
STAR TV' ekranlarında yayınlanan 'Evleneceksen Gel' adlı evlendirme programına katılan kadın size hiç yabancı gelmeyecek…
HIZ GÖSTERGESİ 150'DE TAKILI KALMIŞ
MANİSA Organize Sanayi Bölgesinde meydana gelen trafik kazasının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Kazaya karışan araçlardan birinin kaza anında hız göstergesinin 150'de takılı kaldığı iddia edildi.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MANİSA KLİBİ HAZIRLADI
Manisa Büyükşehir Belediyesi, farklı bir çalışmaya imza atarak, ilçelere has özellikleri ön plana çıkaran bir video klip hazırladı.
RAPOR ALAN İŞÇİNİN MAAŞI KESİLMEYECEK
SGK, kamu veya toplu iş sözleşmesine tabi iş yerlerinde çalışanların maaşının iş göremezlik raporu süresince kesilerek eksik ödenmesini önleyecek yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdi.
26.1.2017

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu
Manisa Kulis Haber
© Copyright 2014 Manisa Kulis Haber
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Manisa Güncel Haberleri

Powered by LMD Networks
Anasayfa   Künye   Üye ol   Yeni Üyelik   Mobil   Reklam   İletişim

sanalbasin.com üyesidir
Facebook'da bizi takip edin!
Twitter'da bizi takip edin!