Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
Esra KALE
» MESELE ZUHAL MESELESİ DEĞİL….
22 Nisan 2016 Cuma
"Bacaklarını ört kızım… Ayıp kızım… Sus kızım… Hanım ol kızım…" diye ruhen ve fizikken büyürken, kırmızı ojelerin ahlaksızlık, topuk sesinin tahrik, kahkaha atmanın kışkırtma olduğu dikte edilen bir toplumda tüm algılar, kadının isimsiz bir eşya olduğuna ikna oluyorsa; kimi ona Zuhal der, kimi Ayşe, Fatma der…

Adı değişir eşyanın da başa gelenler bir türlü değişmez… Ve her eşya gibi hor görülebilir, eskitilerek bir köşeye atılabilir.

Hâlbuki erkeğin, gücünün ve nereden alındığı o muhakkak kudretinin eridiği tek şey olan kadın; gülümseyebildiği sürece devam edecektir bu çark. Bir kadının gülüşlerini çalmaya yelteniyorsanız eğer ve dahası gözyaşının vebali olduysanız; vay halinize…

***
40'lı yaşlarının sonuna gelmiş bir kadın… Boyunca iki çocuğun annesi… Eşi yok kadının. Sancılı geçen 22 yılın ardından ayrılık kararı alınmış.

Evet! Kadın dul.. İmtina edileceği yerde, şehvet uyandıran bir sıfat olarak adının önüne yerleştirilen dulluk meselesi; hayata mağlup devam etmek, gözleri arkasında gezmek, daha az gülüp daha az konuşmak üzerine sessizce imzalatılmış bir senet gibi… Başkalarınca çizilmiş bir çeşit alın yazısı belki.

Oysa her kuşun eti yenmeyeceği gibi her kadın üzerinde de şansınızı deneyemezsiniz bayım!
***
Kadın bir gün çığlık çığlığa bağırıyor:

"Vücuduma rızam olmadan el değdi!"

Bağıran bir eşya olunca hor görmeye, eskitmeye, konuya dahil ve dahil olmayan herkese hak doğuyor haliyle…

Bir fısıltıdır başlıyor: "Kaşınmıştır!", "Aranmıştır!", "O adam öyle bir şey asla yapmaz!", "İftira atıyor!", "Zaten dulmuş!"

Adam yapmaz ama kadın her şeyi yapabilirdi!

Ortada bir taciz iddiası vardı ama kadından başka oralı olan yoktu.

Ruhunun, etinin, ailesinin canının nasıl acıdığını bir soran yoktu!

***
Kadın önce sessizce göğüslemek istiyor hor kullanılmışlığını… Sonra bakıyor ki zedelenen gururu iade olacak gibi değil; önce ailesine, sonra işyerindeki en güvendiklerine ve sonunda da rızası dahilinde olmayan o eylemin muhatabına gereken cezayı vereceğine inandığı topluluğun başkanına anlatıyor yaşadığı tacizi.

Kadın bir umut bekliyor… Ve kadın umudunun, ruhunun, vicdanının, inandığı tüm değerlerin en büyük yarasını bu cevapla aldığını söylüyor: "Bir sekreter için genel müdürümü işten kovmam!"

***
Ama bir yerlerde insan olmuşluğuna, tıpkı herkes gibi sadece insan olmuşluğuna değer verecek birileri de olmalıydı…

Adalet mi?

En mümkünü o olmalı!

Yazıp dilekçesini "şikayetçiyim" diyor yaşananlardan…

Hukuksal süreç başlıyor.

Muhatap taraf en iyi, en kolay yapabileceği şeyi yapıyor karşı hamle olarak.

Kadın, işinden oluyor.

Kadınlık gururu incinmiş, inandığı değerler elinden alınmışken; işten kovulmuş, çok mu?

Bundan sonrası herkesin malumu…
Yaşı orta yaşın üstüne haylisiyle çıkmış olsa da küçük kızının elinden tutan o kocaman yürekli baba, kadınla taciz nöbeti tutmaya başlıyor.

Zaten bir baba ne kadar güçlüyse kızı da o kadar güçlü durur hayatta. Kız babaları! Bunu sakın unutmayın.

Bir, üç, beş derken 12 gün "Bu işyerinde taciz vardır" pankartı tutan el sayısı da çoğalıyor.

Sanayiye işçi taşıyan servis arabaları geçiyor yoldan… Tuhaf bakışlı erkekler, erkek akıllarınca hor gözlerle bakıyor, o fabrikanın önünde, çimlerde oturup erkek diktasına kafa tutan o kadınlara. Aynı arabadaki kadın işçilerin muhakkak kafaları önde… Sanki onların namusuna dil uzatan var!

Fabrika yönetimi tarihi bir karar veriyor o esnada… Kadınlar nöbete geldiğinde, fabrikanın önüne kocaman kocaman arabalar park ediliyor. "Bu işyerinde taciz var!" pankartının muhatabının orası olduğu gizleniyor böylelikle. Devasal fabrikaya, kafasını kuma sokmuş deve kuşu muamelesi yapılıyor, anlayacağınız. Dahiyane bir fikir!

***
Kimine göre kadın kendini tüm bu yaptıklarıyla rezil ediyor. Yaptığı tam bir hafif meşreplik.

Kimine göre, bir kadını taciz etmenin bedeli olabileceğini dünya aleme göstermiş oluyor. Bir ‘destur' veriyor herkese.

***
Adalet, cevabını veriyor sonunda kadına… Alınan ifadeler ve yapılan incemeler sonucu taciz iddialarına mahkeme takipsizlik kararı veriyor.

Hayırlısı olsun!

Zaten bir kadının sözüne neden itibar edilsin ki?

***
Bunca muammanın ardından, kadının tüm sözleri boşlukta kalıyor. İftira mı atmıştı, yoksa gerçeği dillendirecek delillerden mi yoksundu; kimse bilemez.

O gün, o odada yaşandığı iddia edilen tacizin olup olmaması değil de; bir kadının vücudu üzerine bunca konuşulup bunca yazılar yazılmış olması bile, ilgili ilgisiz herkesin söz sahibi olmuş olması bile; yaşadığımız dünyanın artık çok çirkin bir yer olduğunun ispatı oluyor.

Bu yazı 1155 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
ÜRETİCİNİN YÜZÜ YAĞMURLA GÜLDÜ
SON 10 günde hem yoğun bir kar yağışı hem de yağmur gören Manisa'da birçok üzüm bağı ve tarım arazisi sular altında kaldı.
REİNA SALDIRGANI TERÖRİST İÇİN FLAŞ AÇIKLAMALAR
İstanbul Valisi Vahip Şahin Reina saldırganı DEAŞ'lı terörist Abdulkadir Masharipov'un yakalandığı operasyon hakkında bilgi verdi: Fail Abdulkadir Masharipov. Kod adı Ebu Muhammed Horasani.
TERÖRE KARŞI BENZİNLİK VE TÜP BAYİLERİNDEN ÖNLEM
TÜRKİYE genelinde yaşanan terör olayları sonrası emniyet tarafından çıkarılan genelgeyle birlikte bidonla benzin satışı yasaklandı. Evlere gönderilen tüplere de barkod önlemi getirildi…
HAYATA ANNESİYLE TUTUNDU
MANİSA'da yaşayan, konuşamayan ve yerinden kalkamayan doğuştan spastik engelli 26 yaşındaki Hüseyin İncike, doktorların yaşamaz demesine rağmen annesi 58 yaşındaki Seyhan İncike'nin sevgisiyle hayata bağlandı.
CAM FİLMİ KAPLI ARABALARA MÜJDE!
ARABALARININ camları filmli olan sürücüler artık daha rahat seyahat edebilecekler...
MANİSASPORLU AYGÜN'ÜN ACI GÜNÜ
MANİSASPOR'UN ve Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Aygün Taşkıran'ın kızı ve yeğeni Bergama yolunda geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetti
AKILLI TELEFONLARA SAKIN BUNU YAPMAYIN
HEMEN herkesin kullandığı akıllı telefonların en büyük kabusu şarz problemiyle ilgili üretici firma yetkilileri önemli bir uyarıda bulundu.
BURADA DÖVME ÜCRETSİZ !
SON dönemlerde özellikle gençler arasında çok fazla popüler olan dövmeler yeni bir boyut kazandı. Manisalı bir dövmeci ise adeta ayakta alkışlanacak bir hareket yapıyor.
BURADA DÖVME ÜCRETSİZ !
SON dönemlerde özellikle gençler arasında çok fazla popüler olan dövmeler yeni bir boyut kazandı. Manisalı bir dövmeci ise adeta ayakta alkışlanacak bir hareket yapıyor.
FOTOĞRAFLARI DAĞITILDI 81 İLDE ARANIYOR
FETÖ/PDY Tokat il imamı olduğu iddia edilen Abdulkadir Baş'ın yakalanması için polis, 81 ile fotoğraf ve bilgilerini göndererek çalışma başlattı.
OTOMOBİL ALACAKLARA MÜJDE!
KONUTUN ardından, taşıt kredisi faizlerinde de indirim kapısı aralandı. Mevcut faizler ile 100 bin liralık otomobil kredisi için 140 bin lira geri ödemesi gereken vatandaşın cebinden, indirim ile 123 bin lira çıkacak.
ABD'DEN 'FETHULLAH GÜLEN' AÇIKLAMASI
FETHULLAH Gülen'in Türkiye'ye iadesine ilişkin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den açıklama geldi.
17.12.2016

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu
Manisa Kulis Haber
© Copyright 2014 Manisa Kulis Haber
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Manisa Güncel Haberleri

Powered by LMD Networks
Anasayfa   Künye   Üye ol   Yeni Üyelik   Mobil   Reklam   İletişim

sanalbasin.com üyesidir
Facebook'da bizi takip edin!
Twitter'da bizi takip edin!