Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
Esra KALE
» MESELE ZUHAL MESELESİ DEĞİL….
22 Nisan 2016 Cuma
"Bacaklarını ört kızım… Ayıp kızım… Sus kızım… Hanım ol kızım…" diye ruhen ve fizikken büyürken, kırmızı ojelerin ahlaksızlık, topuk sesinin tahrik, kahkaha atmanın kışkırtma olduğu dikte edilen bir toplumda tüm algılar, kadının isimsiz bir eşya olduğuna ikna oluyorsa; kimi ona Zuhal der, kimi Ayşe, Fatma der…

Adı değişir eşyanın da başa gelenler bir türlü değişmez… Ve her eşya gibi hor görülebilir, eskitilerek bir köşeye atılabilir.

Hâlbuki erkeğin, gücünün ve nereden alındığı o muhakkak kudretinin eridiği tek şey olan kadın; gülümseyebildiği sürece devam edecektir bu çark. Bir kadının gülüşlerini çalmaya yelteniyorsanız eğer ve dahası gözyaşının vebali olduysanız; vay halinize…

***
40'lı yaşlarının sonuna gelmiş bir kadın… Boyunca iki çocuğun annesi… Eşi yok kadının. Sancılı geçen 22 yılın ardından ayrılık kararı alınmış.

Evet! Kadın dul.. İmtina edileceği yerde, şehvet uyandıran bir sıfat olarak adının önüne yerleştirilen dulluk meselesi; hayata mağlup devam etmek, gözleri arkasında gezmek, daha az gülüp daha az konuşmak üzerine sessizce imzalatılmış bir senet gibi… Başkalarınca çizilmiş bir çeşit alın yazısı belki.

Oysa her kuşun eti yenmeyeceği gibi her kadın üzerinde de şansınızı deneyemezsiniz bayım!
***
Kadın bir gün çığlık çığlığa bağırıyor:

"Vücuduma rızam olmadan el değdi!"

Bağıran bir eşya olunca hor görmeye, eskitmeye, konuya dahil ve dahil olmayan herkese hak doğuyor haliyle…

Bir fısıltıdır başlıyor: "Kaşınmıştır!", "Aranmıştır!", "O adam öyle bir şey asla yapmaz!", "İftira atıyor!", "Zaten dulmuş!"

Adam yapmaz ama kadın her şeyi yapabilirdi!

Ortada bir taciz iddiası vardı ama kadından başka oralı olan yoktu.

Ruhunun, etinin, ailesinin canının nasıl acıdığını bir soran yoktu!

***
Kadın önce sessizce göğüslemek istiyor hor kullanılmışlığını… Sonra bakıyor ki zedelenen gururu iade olacak gibi değil; önce ailesine, sonra işyerindeki en güvendiklerine ve sonunda da rızası dahilinde olmayan o eylemin muhatabına gereken cezayı vereceğine inandığı topluluğun başkanına anlatıyor yaşadığı tacizi.

Kadın bir umut bekliyor… Ve kadın umudunun, ruhunun, vicdanının, inandığı tüm değerlerin en büyük yarasını bu cevapla aldığını söylüyor: "Bir sekreter için genel müdürümü işten kovmam!"

***
Ama bir yerlerde insan olmuşluğuna, tıpkı herkes gibi sadece insan olmuşluğuna değer verecek birileri de olmalıydı…

Adalet mi?

En mümkünü o olmalı!

Yazıp dilekçesini "şikayetçiyim" diyor yaşananlardan…

Hukuksal süreç başlıyor.

Muhatap taraf en iyi, en kolay yapabileceği şeyi yapıyor karşı hamle olarak.

Kadın, işinden oluyor.

Kadınlık gururu incinmiş, inandığı değerler elinden alınmışken; işten kovulmuş, çok mu?

Bundan sonrası herkesin malumu…
Yaşı orta yaşın üstüne haylisiyle çıkmış olsa da küçük kızının elinden tutan o kocaman yürekli baba, kadınla taciz nöbeti tutmaya başlıyor.

Zaten bir baba ne kadar güçlüyse kızı da o kadar güçlü durur hayatta. Kız babaları! Bunu sakın unutmayın.

Bir, üç, beş derken 12 gün "Bu işyerinde taciz vardır" pankartı tutan el sayısı da çoğalıyor.

Sanayiye işçi taşıyan servis arabaları geçiyor yoldan… Tuhaf bakışlı erkekler, erkek akıllarınca hor gözlerle bakıyor, o fabrikanın önünde, çimlerde oturup erkek diktasına kafa tutan o kadınlara. Aynı arabadaki kadın işçilerin muhakkak kafaları önde… Sanki onların namusuna dil uzatan var!

Fabrika yönetimi tarihi bir karar veriyor o esnada… Kadınlar nöbete geldiğinde, fabrikanın önüne kocaman kocaman arabalar park ediliyor. "Bu işyerinde taciz var!" pankartının muhatabının orası olduğu gizleniyor böylelikle. Devasal fabrikaya, kafasını kuma sokmuş deve kuşu muamelesi yapılıyor, anlayacağınız. Dahiyane bir fikir!

***
Kimine göre kadın kendini tüm bu yaptıklarıyla rezil ediyor. Yaptığı tam bir hafif meşreplik.

Kimine göre, bir kadını taciz etmenin bedeli olabileceğini dünya aleme göstermiş oluyor. Bir ‘destur' veriyor herkese.

***
Adalet, cevabını veriyor sonunda kadına… Alınan ifadeler ve yapılan incemeler sonucu taciz iddialarına mahkeme takipsizlik kararı veriyor.

Hayırlısı olsun!

Zaten bir kadının sözüne neden itibar edilsin ki?

***
Bunca muammanın ardından, kadının tüm sözleri boşlukta kalıyor. İftira mı atmıştı, yoksa gerçeği dillendirecek delillerden mi yoksundu; kimse bilemez.

O gün, o odada yaşandığı iddia edilen tacizin olup olmaması değil de; bir kadının vücudu üzerine bunca konuşulup bunca yazılar yazılmış olması bile, ilgili ilgisiz herkesin söz sahibi olmuş olması bile; yaşadığımız dünyanın artık çok çirkin bir yer olduğunun ispatı oluyor.

Bu yazı 1282 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
BİZİM ORHAN BU DEFA ÖLDÜ
MANİSA'DA " Şarapçı Orhan " olarak bilenen sokaklarda gezerken düşüncelerini sesli olarak açıklamasıyla kendini sevdiren Orhan Tart'ın tedavi gördüğü rehabilitasyon merkezinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.
ASLINDA ONU HEPİNİZ TANIYORSUNUZ
STAR TV' ekranlarında yayınlanan 'Evleneceksen Gel' adlı evlendirme programına katılan kadın size hiç yabancı gelmeyecek…
MANİSA'DAKİ IŞİD ZANLISI CANLI BOMBA ÇIKTI
MANİSA, Ankara ve Konya'da IŞİD terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda yakalanan 16 şüpheliden aralarında canlı bomba F.K.'nin de bulunduğu 4 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. F.K.'nın Manisa'ya da geldiği iddia edildi.
HIZ GÖSTERGESİ 150'DE TAKILI KALMIŞ
MANİSA Organize Sanayi Bölgesinde meydana gelen trafik kazasının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Kazaya karışan araçlardan birinin kaza anında hız göstergesinin 150'de takılı kaldığı iddia edildi.
TEĞMENİN VURULMA ANI SANİYE SANİYE GÖRÜNTÜLENDİ
IRAK'TA Ordu askerleri ile İŞİD militanları arasında yaşanan çatışmada Irak ordusu mensubu bir teğmen keskin nişancılar tarafından vuruldu.Vurulma anı saniye saniye görüntülendi.
ONLARCA FABRİKA İŞÇİSİ ÖLÜMDEN DÖNDÜ
MANİSA'da beyaz eşya üretimi yapan bir fabrikanın servis aracı, içerisindeki yaklaşık 40 işçi ile birlikte aniden alev aldı. Otobüs, yangın sebebiyle kullanılmaz hale gelirken, işçilerin bir kısmı şoka girdi.
TOPLU KONUT ÖYLE YAPILMAZ BÖYLE YAPILIR
MANİSA Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Büyükşehir Belediyesi'nin, Turgut Özal Mahallesi'nde hayata geçirmeyi planladığı dev sosyal konut hamlesinin startını verdi
MERGEN HAKİM KARŞISINA ÇIKIYOR!
MANİSASPOR Başkanı Abdullah Mergen Mart ayı içerisinde ‘Görevi kötüye kullanma suçu' ile 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacağı öğrenildi
28.2.2017

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu
Manisa Kulis Haber
© Copyright 2014 Manisa Kulis Haber
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Manisa Güncel Haberleri

Powered by LMD Networks
Anasayfa   Künye   Üye ol   Yeni Üyelik   Mobil   Reklam   İletişim

sanalbasin.com üyesidir
Facebook'da bizi takip edin!
Twitter'da bizi takip edin!