Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
NACİ AKIN
» HAYDİ UZAT ELİNİ!...
17 Eylül 2015 Perşembe
Ben herhalde eski Türkiye'nin sevdalısıyım, yeni Türkiye söylemini bir türlü benimseyemedim. Hani şu babalarımızın sabah evden işine giderken, sokakta, çarşıda geçtiği her yerde aşina gelen herkesin selam verdiği, günaydın, hayırlı sabahlar dediği, girdiğimiz her dükkana "hayırlı işler" diye girdiğimiz, alışverişin sonrasında "Allah bereket versin" diye ayrıldığımız, insanların şükretmesini bildiği, yüzlerin her daim güldüğü, etrafa pozitif enerji saçan insanların olduğu eski Türkiye.
Sokakta birlikte oyunlar oynadığımız, sınıfta yan yana oturduğumuz arkadaşlarımızın mezhebini, inancını sorgulamadığımız; Yörük mü? Türkmen mi? Boşnak mı? Arnavut mu? Pomak mı? Kürt mü? Zaza mı? Çerkez mi? Abaza mı? Gürcü mü? Laz mı? Arap mı? Olduğunu bilmediğimiz, sormadığımız eski Türkiye.
Meyhanelerin perdelerle örtüldüğü, rakı şişesinin gazete kağıdına sarıldığı, ibadetin de kabahatin de gizli yapıldığı, inançlara saygı duyulduğu, alim zatlara, hacılara, büyüklere hürmet gösterilip, ön iliklenip, ayağa kalkıldığı, ellerinin öpüldüğü, onların da içki içen, kabahat işleyen gençleri hor görmeyip, ayıplamayıp sadece öğüt vermekle yetindiği, kimsenin birbirinin yaşam tarzına müdahale etmediği eski Türkiye.
Alın terinin, helal kazancın, kazancını yoksullarla paylaşmasını bilenin takdir gördüğü; tartıya hile karıştıranın, müşterisini aldatanın, hırsızlık yapanın, mazeretsiz borcunu ödemeyenin ayıplandığı, dışlandığı, lüksten, ihtişamdan, israftan kaçınıldığı, göz hakkının gözetildiği, "komşusu açken tok yatan bizden değildir" anlayışının hakim olduğu eski Türkiye.
Basının, sanatın, sanatçının özgür olduğu, sanatçının doğasında var olan muhalif karakterinin hoş görüldüğü, Devlet büyüklerinin kendini eleştiren tiyatro eserlerini bile en ön sırada kahkahalarla izlediği, karikatürleri müzesinin duvarına astığı, gazetelerin basılıp taşlanmadığı, yağmalanmadığı, gazetelerin, dergilerin beğenilmeyip toplatılmadığı, yazara, çizere, sanatçıya zulmedilmediği, basına medyaya keyfi operasyonlar yapılmadığı eski Türkiye.
Daha ne söylesem, eski Türkiye'nin güzellikleri anlatılmakla bitmez. Hep güzellikleri yazıyorsun, hiç kötü tarafı yok muydu? Denilebilir. Elbette vardı, ama halkın sağduyusu, feraseti, birliği, dirliği kötüleri hemen ayıklamasını, saf dışı etmesini sağlıyordu. Zaten siyaset bilimi dilinde "muhafazakarlık" iyiyi, güzeli korumak, muhafaza etmek, kötüyü ise değiştirmek anlamına gelmiyor mu? Menderes, Demirel ve Özal da muhafazakar liderlerdi iyiyi, güzeli korurlardı ama değişimin de öncüleriydiler, yenilikçiydiler, reformcuydular. Değişimi eskiyi inkar etmeden, yok saymadan halkın talepleri doğrultusunda yaparlardı.
Bugünün siyasetçilerinin onların icraatlarından öğrenecekleri çok şey var. Sadece onlardan mı, muhalefet liderlerinden de, Ecevit, Türkeş ve Erbakan'ın muhalefet anlayışından da, uzlaşma geleneklerinden de öğrenecekleri çok şey var.
Sizler bugün bu yazıyı okurken, sivil toplum kuruluşlarının, meslek birliklerinin önderliğinde al bayrağımız elimizde, Sıhhiye Meydanından Atatürk'ün Meclisine yürüyor olacağız. 78 milyon yurttaşımızın hislerine tercüman olacağız, Van'dan, Edirneye, Diyarbakır'dan, Cizre'den, Samsun'a, Trabzon'a tüm oda ve borsalarımız, sivil toplum kuruluşlarımız bu yürüyüşe destek verecekler. Türkiye mozaiği orada olacak, Barolar Birliğinden, TÜSİAD'a, MÜSİAD'a farklı bakış açılarına sahip sivil toplum kuruluşları bu organizasyona öncülük ediyorlar. İşçi sendikaları da, işveren sendikaları da el, ele, kol, kola yürüyecekler. Bu Türkiye hareketidir, siyasetçinin başaramadığını sivil toplum başaracaktır, uzlaşı kültürünü öğretecektir, terörden medet bekleyenlere ders vereceklerdir.
Bugün aynı zamanda milli iradeyle işbaşına gelmiş ilk başbakanımız şehit Başvekil Adnan Menderes'in de hukuksuzca katledildiği gündür. Onun dönemi Devletimize karşı silahlı kalkışmanın yaşanmadığı tek dönemdir. Bugün Kürt Açılımı diye başlayan, Demokratik açılım, barış süreci, çözüm süreci diye devam eden, teröristle pazarlık edilen, masaya oturulan, anlaşma yapılan, sonra yanılmışız denilerek yüzlerce gencimizin şehit olmasına, anaların gözyaşlarının artmasına sebep olan sürece imza atanlar da Menderes'in dönemine iyi bakmaları, onu anlamaları gerekir. Barışın da çözümün de çaresi, eşkıyayla masaya oturmak değil, Devletin tüm yurttaşlarımızın eşit yurttaşlar olduğunu hissettirecek, şefkatli kollarının tüm vatandaşlara adil ve eşit bir şekilde uzatılmasından geçer. Menderes bunu yapmıştı, Demirel onu takip etmiş bölgeye refah sağlayacak GAP'ı başlatmış, Özal da devam ettirmişti. Açılım adı altında tüm bu çabalar heba oldu bin yıllık kardeşliğimize gölge düşürüldü.
Bugün 78 milyon insanımızın en az % 90'ı nın temsil eden kuruluşlarımız yeniden bu kardeşliği arıyor, siyaset kurumuna rağmen. Haydi bayrağınızı alın gelin.
Eski Türkiye, yeni Türkiye derken bu hareket yarının Türkiye'sine de rehber olacak. Bu hareket eski Türkiye'nin bir şarkısını da hatırlattı bana. Ali Kocatepe'nin bu bestesini onlarca ünlü sanatçı hep birlikte okumuştu: "Haydi uzat elini Bak gün doğmakta ufukta, her gün yeni bir umutla Doğalım biz de yeni baştan.
Evet doğalım biz de yeni baştan, kardeşlik Türküleri söyleyerek, kin, nefret ve ihtirastan uzak özgür ve barış içinde bir Türkiye için.
Bu yazı 692 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
ÜRETİCİNİN YÜZÜ YAĞMURLA GÜLDÜ
SON 10 günde hem yoğun bir kar yağışı hem de yağmur gören Manisa'da birçok üzüm bağı ve tarım arazisi sular altında kaldı.
REİNA SALDIRGANI TERÖRİST İÇİN FLAŞ AÇIKLAMALAR
İstanbul Valisi Vahip Şahin Reina saldırganı DEAŞ'lı terörist Abdulkadir Masharipov'un yakalandığı operasyon hakkında bilgi verdi: Fail Abdulkadir Masharipov. Kod adı Ebu Muhammed Horasani.
TERÖRE KARŞI BENZİNLİK VE TÜP BAYİLERİNDEN ÖNLEM
TÜRKİYE genelinde yaşanan terör olayları sonrası emniyet tarafından çıkarılan genelgeyle birlikte bidonla benzin satışı yasaklandı. Evlere gönderilen tüplere de barkod önlemi getirildi…
HAYATA ANNESİYLE TUTUNDU
MANİSA'da yaşayan, konuşamayan ve yerinden kalkamayan doğuştan spastik engelli 26 yaşındaki Hüseyin İncike, doktorların yaşamaz demesine rağmen annesi 58 yaşındaki Seyhan İncike'nin sevgisiyle hayata bağlandı.
CAM FİLMİ KAPLI ARABALARA MÜJDE!
ARABALARININ camları filmli olan sürücüler artık daha rahat seyahat edebilecekler...
MANİSASPORLU AYGÜN'ÜN ACI GÜNÜ
MANİSASPOR'UN ve Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Aygün Taşkıran'ın kızı ve yeğeni Bergama yolunda geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetti
AKILLI TELEFONLARA SAKIN BUNU YAPMAYIN
HEMEN herkesin kullandığı akıllı telefonların en büyük kabusu şarz problemiyle ilgili üretici firma yetkilileri önemli bir uyarıda bulundu.
BURADA DÖVME ÜCRETSİZ !
SON dönemlerde özellikle gençler arasında çok fazla popüler olan dövmeler yeni bir boyut kazandı. Manisalı bir dövmeci ise adeta ayakta alkışlanacak bir hareket yapıyor.
BURADA DÖVME ÜCRETSİZ !
SON dönemlerde özellikle gençler arasında çok fazla popüler olan dövmeler yeni bir boyut kazandı. Manisalı bir dövmeci ise adeta ayakta alkışlanacak bir hareket yapıyor.
FOTOĞRAFLARI DAĞITILDI 81 İLDE ARANIYOR
FETÖ/PDY Tokat il imamı olduğu iddia edilen Abdulkadir Baş'ın yakalanması için polis, 81 ile fotoğraf ve bilgilerini göndererek çalışma başlattı.
OTOMOBİL ALACAKLARA MÜJDE!
KONUTUN ardından, taşıt kredisi faizlerinde de indirim kapısı aralandı. Mevcut faizler ile 100 bin liralık otomobil kredisi için 140 bin lira geri ödemesi gereken vatandaşın cebinden, indirim ile 123 bin lira çıkacak.
ABD'DEN 'FETHULLAH GÜLEN' AÇIKLAMASI
FETHULLAH Gülen'in Türkiye'ye iadesine ilişkin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den açıklama geldi.
17.12.2016

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu
Manisa Kulis Haber
© Copyright 2014 Manisa Kulis Haber
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Manisa Güncel Haberleri

Powered by LMD Networks
Anasayfa   Künye   Üye ol   Yeni Üyelik   Mobil   Reklam   İletişim

sanalbasin.com üyesidir
Facebook'da bizi takip edin!
Twitter'da bizi takip edin!