Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
NACİ AKIN
» NE OLACAK ŞİMDİ?
9 Temmuz 2015 Perşembe
Levent Kırca'nın Siyah-Beyaz televizyondan, renkli televizyonlara, özel kanallara geçtiğimiz günlerde "N'olcak Şimdi" adlı bir parodi dizisi vardı. Güncel olayları kendi mizah üslubuyla hicveder "n'olcak şimdi" sorusuyla da cevap arardı. Aynı isimle Kırca'nın Şener Şen, Adile Naşit, Perran Kutman ve Nevra Serezli ile çevirdiği bir de film vardı. Bu isimler Türk sahne ve sinemasının unutamadığı yıldızlar oldular. Keşke Kırca da hep öyle kalsaydı, hem eğlendirip hem, güldürse ve düşündürseydi. Sanatçı kimliğini takdir ederim, ama son zamanlardaki abuk subuk beyanları ve başarısız siyasi deneyimiyle halkın gözünden düştüğünü de söylemeden geçemeyeceğim. Konumuz tabi ki Kırca'nın sanatı, mizah üslubu değil, onun "n'olcak şimdi" sorusuyla daha ciddi konulara cevap aramak amacımız.
Sandığa gidip vatandaşlık ödevini yerine getirmemiz üzerinden bir aydan fazla zaman geçti. Bizler tercihimizi yaptık, milli irade tecelli etti, peki niye hala hükümet çalışmaları başlamadı? Şu anda ülkeyi, meclis çoğunluğunu kaybetmiş, müstafi bir hükümet yönetiyor. Bürokrasi tedirgin, ayak sürüyor. İş dünyası, piyasalar tedirgin, belirsizlik sürüyor. Müstafi Hükümet, sanki 7 Haziranda sandıktan tek başına iktidar çıkmış gibi, büyükelçi atıyor, bürokrat atıyor, önümüzdeki dönemde görev alacak askeri komuta kademesini de atayacak, hatta Cumhuriyet tarihimizde örneği olmadık bir biçimde bakan atadı. Başbakan devlet idaresi "boşluk kaldırmaz" sözüyle haklı olabilir, Sayın Vecdi Gönül'e de hiçbir itirazımız yoktur. Ancak, müstafi bir hükümetin başkanı olarak Başbakan yardımcılarından birine ya da dışişleri bakanına vekalet verse daha etik olmaz mıydı?
Peki ya muhalefet ne yapıyor? Ayağına gelen fırsatı tepiyor. Hala demokrasinin bir uzlaşma rejimi olduğunun farkında değiller. Hala halkın sandıkta vermiş olduğu mesajı algılayabilmiş değiller. Kendilerini hala seçim sürecinde sanıyorlar, seçmene selam, inatlaşmaya devam. "Ne oluyoruz ya! Ekonomi bekliyor, vatandaş bekliyor, niye hala görevlendirme yok? Zaman akıp geçiyor, ülke Hükümetsiz" diyen yok. Meclis başkanı seçmeyi bile beceremediler. Meclis Başkanı deyip geçmeyin, isterse meclisin önünü tıkar, muhalefetin, seçim kanunlarından tutun yolsuzluk dosyalarına kadar bütün tekliflerini sürüncemede bırakır, meclisi işlemez hale getirebilir.
Anayasamızda Cumhurbaşkanının Hükümeti kurmakla ilgili görevlendirmeyi ne zaman yapacağına ilişkin bir hüküm yok. Ancak teamül kesin sonuçların ilanını müteakip, yemin töreninin öncesinde veya hemen ardından bu görevi 1. Partinin Genel Başkanına tevdi etmektir. Meclis başkanı da seçildiğine göre artık neyin beklendiğini anlamak mümkün değildir. Kulislerde Cumhurbaşkanının YAŞ'a AKP Hükümeti ile gideceği söylenmektedir. Müstafi bir Hükümetle bu kadar hayati bir toplantıya gitmek ne kadar etik olacaktır?
Geçmişte de uzun süreli müstafi Hükümetlerle yönetildiğimiz olmuştur, ama bunlar hep ara rejim dönemlerinde olmuştur. Meclisten güvenoyu alamayan Sadi Irmak Hükümeti 12 Mart döneminde 4 buçuk ay ülkeyi yönetmiştir. 14 Ekim 1973 seçimleri ardından gene bir partiler üstü 12 Mart Hükümeti olan Naim Talu Hükümeti 3 buçuk ay iktidarını sürdürmüş, 26 Ocak 1974 tarihinde CHP-MSP koalisyonuna bırakmıştır iktidarı. Bir de merhum Demirel'in siyasi literatürümüze soktuğu "Çankaya Hükümeti" ayıbı vardır. Merhum Ecevit 1977 seçiminde CHP'nin gördüğü en yüksek oyu almış (%41) ancak meclis çoğunluğunu elde edememiştir. Buna rağmen Hükümeti kurmuş ve Cumhurbaşkanı Korutürk de onaylamıştır. Ancak bu Hükümet Parlamentodan güvenoyu alamamış, fakat bu antidemokratik uygulama muhalefetin birleşmesine yol açmış ve 20 gün içinde II. MC Hükümeti kurulmuştur. Muhalefetin bu kadar sorumsuz olduğu bir ortamda AKP de 77'deki Ecevit gibi bu kez Beştepe Hükümeti kurarsa şaşmamak lazımdır. Olur mu? Olur. Tarih tekerrürden ibarettir derler, bu kez AKP Ecevit'e özenir güvenoyu alamayacağı belli bir Beştepe Hükümeti kurarsa belki muhalefetin o zaman aklı başına gelebilir.
Tüm bunlar yaşanırken oylarıyla iradesini beyan eden, partilere uzlaşın mesajı veren halk ne diyor acaba? Halk "ne olacak şimdi" diyerek şimdilik sadece bakıyor. MHP'ye öfkeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görevlendirmeyi bilerek geciktirdiğini düşünüyor. Bu iş biraz daha sürüncemede bırakılır, partiler uzlaşamaz ve erken seçim kaçınılmaz hale gelirse bunun bedelini partilere ağır ödetir. Şu anda ara rejim şartları altında olduğumuzu düşünüyorum, 12 Mart sonrasında da, 28 Şubat sonrasında da ara rejimden her çıkışta halkın nasıl tepki verdiğini bir hatırlayın. Hele hele, geçmişi bilenler şimdiden kıspeti giymişler bile. Merkez sağ mecliste olsaydı, Demirel, Erbakan, Türkeş, Ecevit gibi liderler hayatta olsalar ve siyasete yön verselerdi şimdiye Hükümet çoktan kurulurdu sözleri mahalle ve köy kahvelerinde yankılanıyor. Hem iktidar hem muhalefet hem de parlamento dışındakiler halkın konuştuklarına biraz kulak verseler ara rejim yaşanmayacak Türkiye normale dönecektir.
Ya merkez sağda ne oluyor? Demokratlar Kulübü başkanı Sayın Ali Naili Erdem bir çağrı yaptı, "demokratlar birleşiniz" dedi. Cuma günü kendisini aradım, Çeşme'de istirahate çekilmiş, "ben çağrımı yaptım bundan sonra görev sizindir, ben yol göstermeye hazırım" dedi. Eski bakanlarımızdan merhum Barlas Küntay'ın oğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Liderlik ve Politika okulu başkanı Burak Küntay'ın önderliğindeki genç kuşak idealist demokratların oluşturduğu "Merkez Sağ Hareket" de canlanma emareleri var. Ahmet Özal hiçbir beklentim yok, nefer olarak hizmete hazırım diyerek harekete geçti. Adalet Partisi Gençlik Kolları tıpkı 83'de olduğu gibi dirsek temasını sıklaştırdı. Eski Tüfekler, İsmet Sezgin, Necmettin Cevheri, Esat Kıratlıoğlu, Nevzat Ercan da tüm bu hareketlere ağabeylik yapmaya hazır olduklarını beyan ediyorlar. Bu sabah liberal aydınların kurduğu "Özgürlük Araştırma Merkezi-Derneği" nden bir dostum aradı. Seçim sonuçlarının analizine ilişkin bir araştırma yaptırmışlar, AKP-MHP ve hatta CHP ve HDP seçmenlerinin arasına sıkışmış büyük oranda merkez sağ seçmen tespit etmişler. Günaydın! Bunu anlamak için akademisyen olmaya gerek yok, koca bir seçim sürecinde aldığım yüzlerce telefon zaten bunu söylüyordu. Bugün de telefonlar susmuş değil. Vatandaş, hadi artık diyor. Ne olacak şimdi derseniz önümüzdeki günler çok şeye gebedir. Merkez sağda beklentilere cevap verecek güçlü bir kadro ve lider ortaya çıkarsa erken ya da geç bu parlamentonun aritmetiği baştan aşağı değişir, bazılarının da meclis dışında kalması işten bile değildir. Bekleyeceğiz, göreceğiz. Mutlu yarınlar Türkiye'm.
Bu yazı 780 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
ASIRLIK YADİGAR BAŞ KÖŞEDE!
MANİSA'da kasaplık yapan 50 yaşındaki Rıdvan Keçeci, kasap dayısının kendisine verdiği 100 yıllık bıçağı 12 yıldır cam çerçeve içerisinde dükkanında sergiliyor.
CUMHURBAŞKANI GELİYOR
16 Nisan'da yapılacak referandum öncesi il il gezerek Anayasa değişikliğini anlatmayı planlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa'ya da gelecek
CESET İHBARI HAREKETE GEÇİRDİ
MANİSA'NIN Yuntdağı bölgesinde bulunan Recepli Mahallesi yakınlarındaki bir kuyuda ceset olduğu ihbarı jandarmayı ve kurtarma ekiplerini harekete geçirdi
SU KAÇAKLARINA ÖZEL TAKİP
MASKİ Genel Müdürlüğü, doğal kaynakların korunması ve israf edilmemesi için suyun korunmasına yönelik teknik ekip ve donanımıyla sahada denetimlerini sürdürüyor.
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
MANİSASPORLU AYGÜN'ÜN ACI GÜNÜ
MANİSASPOR'UN ve Fenerbahçe'nin efsane oyuncusu Aygün Taşkıran'ın kızı ve yeğeni Bergama yolunda geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetti
BURADA DÖVME ÜCRETSİZ !
SON dönemlerde özellikle gençler arasında çok fazla popüler olan dövmeler yeni bir boyut kazandı. Manisalı bir dövmeci ise adeta ayakta alkışlanacak bir hareket yapıyor.
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
MANİSALI ASKERDEN BEN DEĞİLİM MESAJI
MANİSALI asker simge haline gelen fotoğrafın kendisi olduğu iddialarına yanıt verdi.
KONGREDE İLK RAUNT GERÇEK MANİSASPORLULARIN
BUGÜN saat 14.00'te Manisa Kenan Evren Sanayi Sitesi Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Sosyal Tesisleri'nde yapılması gereken Manisaspor olağan kongresi çoğunluğun sağlanmaması nedeniyle ertelendi.
19.1.2017

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu
Manisa Kulis Haber
© Copyright 2014 Manisa Kulis Haber
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Manisa Güncel Haberleri

Powered by LMD Networks
Anasayfa   Künye   Üye ol   Yeni Üyelik   Mobil   Reklam   İletişim

sanalbasin.com üyesidir
Facebook'da bizi takip edin!
Twitter'da bizi takip edin!