YUNUSEMRE BELEDİYESİ
YUNUSEMRE BELEDİYESİ
Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
NACİ AKIN
» ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ
2 Temmuz 2015 Perşembe
Komşu Yunanistan iflas noktasına geldi, Pazar günü kritik bir oylama var. Türkiye'de seçimlerin üzerinden bir aya yakın bir zaman geçti hiçbir anayasal engel olmadığı halde Cumhurbaşkanı yeni Hükümeti kurmakla ilgili bir görevlendirme yapmadı. Ülkeyi müstafi bir Hükümet yönetiyor. Halk bir an önce verdiği oyların karşılığını almak, güvenoyu almış meşru bir Hükümet tarafından yönetilmek ve beklentilerine cevap bulmak istiyor. PKK'nın Suriye kanadı olduğu bilinen PYD-YPG ile resmen komşu olmuşuz. Ülkede sorunlar almış başını gitmişken Hükümetin bir an önce kurularak gerçek gündeme geçmek için sabırsızlıkla bekliyoruz. Oysa bazı liderler başta olmak üzere, kimse umursamıyor, inatlaşma sürüyor. İlkokul talebelerinin bile yapabileceği bir aritmetik hesabı ortadayken, o varsa ben yokum diyebiliyor. Nereden emir aldıkları belli olmayan bir kısım çevreler ise savaş çığırtkanlığı yapıyor. Şu an yazımın başına oturduğum saatlerde meclis başkanlığı meselesi hala çözülmüş değil, öğleden sonraki oylamayı umutla bekliyoruz.
Yazımı, işte böyle karmaşık ve karamsar bir tablonun bulunduğu bir ortamda yazıyorum. Sözünü ettiğim meselelerden birini çekip, çıkarıp onun üzerine yazabilirim. Ancak askerin Suriye'ye girmesinin istendiği ve tartışıldığı bir günde o konuya farklı bir bakış açısı getirmek ve bazı anektotları paylaşmak istiyorum. Düşünmeden, hesapsız kitapsız atılan adımların sonunda bumerang gibi gelip nasıl ülkemizi açmazda bıraktığını da görmek gerekir.
Lozan sonrası güneydoğu sınırımız belirlenirken, İngiliz jeologların asker kimlikleri ile gelip petrol sahalarının kendi egemenlikleri altındaki bölgelerde kalacak şekilde sınır tespitlerine müdahil oldukları hep söylenirdi. Gerçeklik payı ne kadardır bilemem ama bugün yaşananları gördükçe doğru olduğuna kanaat getiriyor insan. Hele dümdüz arazide Suriye sınırımızdaki girinti çıkıntılara ne demeli? Filmlere konu olan köyleri ortadan ayıran sınırların güneyinde ve kuzeyinde yaşayan insanların birbirlerinden farkı nedir? Bu yapay sınırlar sadece ülkeleri değil akrabaları da birbirinden ayırmıştır. Bugün yaşananlar ise bunları açıkça kamuoyunun dikkatine getirmiştir.
Barzani'nin babası Molla Mustafa'nın Mustafa Kemal'e mektup yazarak "bizi bunların(İngilizlerin) eline bırakmayın" dediğini biliyoruz. Keza Irak devleti kurulduktan sonra Menderes'in yakın dostu ve Bağdat Paktı müttefiki olan Irak Kralından, Irak'taki Kürtlere Türkiye'dekiler kadar özgürlük ve kültürel haklarının sağlanması için talepte bulunulması amacıyla Menderes'e mektup yazan da Molla Mustafa Barzani idi. Menderes de bu talebi geri çevirmemişti. Türkiye yıllarca hem Irak'ta hem Suriye'de bıraktığımız Osmanlı bakiyesi topluluklara en az Türkmenler kadar sahip çıkmış, kollamıştır. Bunu yaparken de rejimlerini benimsemese de komşu ülkelere düşmanlık beslememiş, dost kalmayı başarabilmiştir. Daha çok uzak değil Saddam'ın Halepçe katliamından kaçan Kürtlere sığınma hakkı tanıyan ve kucak açan da gene Türkiye olmuştur. Peki ne oldu da bugün Suriye'ye asker göndermeyi düşündürtecek kadar olaylar vahim boyuta geldi, IŞİD komşumuz olunca bir tehdit oluşturmadı da bugün niye tehdit altında olduğumuzu düşünüyoruz? Bunu anlamak için öyle strateji uzmanı olmaya, uluslararası ilişkiler uzmanı olmaya gerek yok. "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" ilkesine dayalı dış siyaset anlayışımızı terk ederek, önce komşularla sıfır sorun diyerek komşularla hep soruna dönüştüren zihniyeti sorgulamak yeter. Kardeşim Esat, nasıl düşmanım Esed'e döndü onu da sorgulamak gerek. Ben bu yorumları yapmayacağım, onu okuyucularıma bırakıyorum ama sizlerle zihniyet farkını ortaya koymak için iki olayı paylaşacağım.
Geçtiğimiz hafta ebedi mekanına tevdi ettiğimiz Süleyman Demirel Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde, dış Türklere hep sahip çıkmış, İsa Yusuf Alptekin'den Abdülcemil Kırımoğlu'na, Sadık Ahmet'ten Rauf Denktaş'a kol kanat germiş desteğini esirgememiştir. Ancak bütün bunları yaparken de uluslararası hukuku ve anlaşmaları çiğnemeden ve dostluk ilkelerini zedelemeden yapmıştır. Öyle olduğu halde bir takım çevrelerin eleştirilerine de maruz kalmıştır.
Dönem soydaşlarımızın, Irak'ta, Batı Trakya'da, Bulgaristan'da ezildiği, horlandığı, itilip kakıldığı dönemlerdir. Ecevit Başbakan, Demirel ana muhalefet lideridir, Aydınlar Ocağının bir toplantısında konu tartışılmaktadır. Türkçü tavırları, Türk İslam sentezine yakın oldukları bilinen profesörler, yazarlar, aydınlar kürsüye çıkıyor, bu ülkelerde ve Doğu Türkistan ile Kırım'da yaşayan soydaşlarımıza kapıların açılmadığı ve vatandaşlık verilmediği için Demirel'e veryansın etmektedirler. Demirel sonuna kadar konuşmaları dinler ve sonunda kürsüye çıkarak tek tek cevap verir. Demirel şöyle demektedir:
" 780 bin km kare toprağımız var, 45 milyon da nüfusumuz. 5 milyon daha göçmen kabul etsek bu topraklar 50 milyonu da fazlasını da beslemeye yeter de artar. Ancak biz Irak'taki, Suriye'deki, Batı Trakya'daki insan varlığımızı kaybedersek bir daha o ülkeler üzerinde söz söylemeye hakkımız kalmaz. Bizim ülkemizin sınırları Edirne'den başlayıp, Ardahan'da bitmez nerede bir Türk soylu varsa, Osmanlı bakiyesi varsa orada bizim sözümüz dinlenmelidir. Biz bu ülkelere karşı düşmanca bir tavra girersek o zaman soydaşlarımız daha fazla zulüm görürler". Demirel'in bu sözleri onu tenkit edenler de dahil ayakta alkışlanır. İşte devlet adamlığı da diplomatlık da budur.
Bir başka görüşme de Güniz sokakta olmuştur, İran Irak savaşı bütün şiddetiyle sürmektedir ve Demirel yasaklıdır. Saddam hem Türkmenlere hem de Kürtler ve diğer etnik guruplara zulmetmektedir. Demirel engin tecrübesi ile bu durum karşısında Türkiye'nin alması gereken tutumu değerlendirmektedir. Demirel, " Türkiye'nin Güneydoğu sınırının güneyinde yaşayan halkın demografik yapısıyla, ülkemiz sınırlarında yaşayan halkın demografileri aynıdır, yalnızca yüzdeleri değişir. Orada da Türkmen, Kürt, Arap, Süryani, Asuri, Keldani, Ezidi ve diğer etnik azınlıklar yaşamakta, Türkiye'nin Güneydoğusunda da. Orada yaşayan halkla bizim yurttaşlarımızın akrabalık bağları vardır. Binaenaleyh Türkiye Türkmenlerin hukukunu koruduğu kadar kendi yurttaşlarının akrabaları ve Osmanlının sadık tebaası olan insanların torunlarının hukukunu da aynı ölçüde koruyacak bir duruş sergilemek zorundadır. " diyordu.
Şimdi bedeli ne olursa olsun diyerek savaş iması yapanların ve önünü arkasını düşünmeden savaş çığırtkanlığı yapanların bu sözler karşısında bir kez daha düşünüp Türkiye'nin de, Ortadoğu Türkmenlerinin de hatta bu ülkelerin halklarının da ortak çıkarlarını ve hukukunu gözetecek barış çözümleri üretmesi gerekir. Sağduyu galip gelecektir, özgürlük ve barış anlayışı hakim gelecektir. Kalın sağlıcakla.

Bu yazı 929 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
YOLCU OTOBÜSÜ DEVRİLDİ: 47 YARALI
Balıkesir'in Susurluk İlçesinde sürücüsünün uyukladığı ileri sürülen otobüs devrildi, kazada 1 kişi öldü 4'ü ağır 47 kişi yaralandı.
MANİSA'DAN SONRA BURSA'DA
BURSA Büyükorhan'da askerlerin zehirlendiği iddia edildi. CHP milletvekili İrgil, bazı askerlerinin durumu ağır olduğunu bildirdi.
MANİSA PROTOKOLÜ BAYRAMLAŞTI
Manisa'da protokol üyeleri, Polisevi'nde düzenlenen resmi törenle bayramlaştı.
DEPREMZEDELER BAYRAMI BÖYLE KARŞILADI
Manisa'nın Saruhanlı ilçesi merkezli 27 Mayıs'ta meydana gelen depremden en çok etkilenen Gölmarmara'nın Tiyenli Mahallesi bayramı mahalle merkezine kurulan çadır camide karşıladı.
MİNİK IRMAK'IN BABASI KARISI VE KIZINI ÖLDÜRDÜ!
MANİSA'NIN Alaşehir ilçesinde Irmak Kupal'ın babasıdün sabaha karşı cinnet geçirdi. 44 yaşındaki Bilal Kupal, eşi Suriye Kupal ve kızını öldürdükten sonra intihar etti.
ASKERLER KAN KUSUYOR
YEDİKLERİ yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırılan askerlerin söyledikleri tüyler ürpertti
İŞTE GÖREV ŞEHİTLERİMİZ
MANİSA'nın Yunusemre İlçesi'nde, aşırı hızla giden hafif ticari araç, alkollü sürücünün kontrolünden çıkarak refüjde çalışma yapan Büyükşehir Belediyesi işçilerinin arasına daldı.
19 İLÇE İL OLACAK
TÜRKİYE Büyük Millet Meclis'inde, İçişleri Bakanlığı'nda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda ve bazı kamu kurumlarında hazırlanmış olan dosyanın tamamlandığı iddia edildi. Dosyada Manisa'dan da 3 ilçe bulunuyor.
MANİSA'DA KORKUTAN DEPREMLER!
YAKLAŞIK 5 dakika içerisinde meydana gelen ve merkez üssü Şehzadeler İlçesi Hacihaliller Mahallesi olan depremler Manisalıları tedirgin etti.
ULUPARK'TA BIÇAKLI KAVGA!
MANİSA'DA meydana gelen bıçaklı kavgada 1'i kadın 2 kişi bıçaklanarak hastaneye kaldırıldı.
TEDAVİ İÇİN MANİSA'YA GELDİ
MANİSA'NIN Şehzadeler İlçesinde vatandaşlar dün sabah içler acısı görüntüyle karşılaştılar. Tedaviye gelen şahıs 27 günden beri köprü altında yatıyor.
DAVUTOĞLU'NUN MANİSA PROGRAMINDA OLAY
BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu'nun Manisa programında, cami çıkışında Başbakan'a satranç takımı fırlattığı iddia edilen bir genç göz altına alındı.
25.5.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 34 23 8 3 73 30 43 77
2 34 21 10 3 63 28 35 73
3 34 18 10 6 60 32 28 64
4 34 20 4 10 65 40 25 64
5 34 17 7 10 47 40 7 58
6 34 14 9 11 39 34 5 51
7 34 14 6 14 46 42 4 48
8 34 12 10 12 33 34 -1 46
9 34 11 10 13 40 45 -5 43
10 34 12 7 15 46 50 -4 43
11 34 12 7 15 38 48 -10 43
12 34 12 4 18 54 65 -11 40
13 34 9 11 14 37 45 -8 38
14 34 11 5 18 34 58 -24 38
15 34 10 8 16 47 58 -11 38
16 34 10 6 18 44 53 -9 36
17 34 7 5 22 30 65 -35 26
18 34 6 7 21 33 62 -29 25

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com