Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
NACİ AKIN
» TOPRAK SUYA BİZ SANA HASRETİZ
18 Şubat 2016 Perşembe
12 Eylül darbesi ülkenin üzerine kabus gibi çökmüştü. Merhum Demirel ve Ecevit Çanakkale Hamzakoy'a sürgüne gönderildiler. 29 günlük esaretten sonra Demirel Güniz sokaktaki evinde dört duvar arasına mahkum edildi. Gelenin gidenin izlendiği, fişlendiği bu dönemde bile Demirel ziyaretçileri eliyle halka mesaj vermekten geri durmadı. Partilerin kurulmasına izin verildikten sonra bu mesajlar yerini buldu, halkın bir anda ilgi ve sevgisini kazanan Büyük Türkiye Partisi kuruldu. Ancak darbeciler bu sevgiden korktular, BTP'yi bir bildiriyle kapattılar, Demirel ve arkadaşlarını bu kez Zincirbozan'a sürgüne gönderdiler.
Zincirbozan adeta bir okuldu, o okulda CHP'liler bile derslerden nasibini alıyorlar, demokrasi, hürriyet ve kalkınma meselelerinde Demirel'in rahle-i tedrisinden geçiyorlardı. Demirel'in her sözü hikmet içeriyor ve bunlar "Bir Bilen" rumuzuyla halka yansıtılıyordu. Bu durum Zincirbozan'dan sonra da sürdü. Demirel'i susturmak mümkün değildi. Darbecilerin anayasasında bile, ifade ve söz hürriyeti, seyahat hürriyeti gibi temel haklar vardı. Demirel'in siyaset yasağına rağmen bu haklardan yararlanma hürriyeti de vardı.
İnşaat Mühendisleri odasının bir toplantısında ilk kez odanın bir üyesi sıfatıyla kürsü aldı. Saatlerce demokrasiyi, insan haklarını, hürriyetleri, barajları, suyu ve enerjiyi anlattı, GAP'ı anlattı, medeniyet projelerini anlattı. Ardından halkla ilk temas Bursa'da gerçekleşti. Sonra sıra asrın projesi GAP'a geldi. Adana'dan başlayan yol boyu harekatı Şanlıurfa'da son buldu ve oradaki toplantıların ardından Diyarbakır'a devam etti ve üçüncü günün sonunda Diyarbakır hava alanından Ankara'ya dönüldü.
Biz de DYP GİK üyesi Av. Yaşar Topçu'nun köhne arabasıyla, Ankara'dan yola çıktık, Adana'da bir gece eski Milletvekili Halit Dağlı'nın konuğu olduktan sonra ertesi günü Demirel'le birlikte Şakir Paşa Hava alanından yola koyulduk. Ne Yaşar Topçu ne de Halit Dağlı ileride milletvekili ve bakan olacaklarını hayal bile etmiyorlardı, tek amaçları vardı ülkeyi yeniden demokrasi ve özgürlüklere kavuşturmak, kalkınmanın fitilini yeniden ateşlemek.
Ceyhan, Osmaniye, Nurdağı, Nizip, Gaziantep, Birecik derken Şanlıurfa'ya vardık. Geçtiğimiz her kasaba, il ve ilçede heyecan doruktaydı. Emniyet'in bütün engellemelerine, konvoyun dağıtılmasına rağmen Demirel'in takipçileri vaz geçmiyorlar her yerleşim biriminde konvoy yeniden birleşiyor, büyüyerek yoluna devam ediyordu. Yol boyunda halkın taşıdığı elle yazılmış, eğreti döviz ve pankartlar basının ve bizlerin dikkatinden kaçmıyordu. Osmaniye'deki sakallı bir ihtiyarın taşıdığı "daş…ını yerim Babo" ve sonraki duraklardaki "kurtar bizi baba" gibi pankartlar Barajlar Kralına yeni bir unvan kazandırıyordu: BABA.
Atatürk Barajı ve Urfa Tüneli şantiyelerindeki inceleme ve brifingin ardından Şanlıurfa'da geceledik. Sıcaktan ve yorgunluktan uyuyabilmek mümkün değildi. Ezanla birlikte kalktık, Dergah Camiine gittik. Baktık ki; Demirel de orada İstanbul eski milletvekili Recep Özel, Necmettin Cevheri, Ekrem Ceyhun ve Şanlıurfalılarla sabah namazındalar. O muhteşem uhrevi hava adeta yeniden hür ve aydınlık günlerin müjdecisiydi.
O gün Harran'a gittik. Kıl çadırlar kurulmuş, Suruç'tan, Ceylanpınar'dan, Siverek'ten, Viranşehir'den, hatta Mardin'den, Siirt'ten aşiretler toplanmış, on binlerce insan çatlamış çorak topraklar üzerine serilen kilimlerin üzerine bağdaş kurmuşlardı. Kimsenin terörden eşkıyadan korkusu yoktu, adeta kurtarıcısına kavuşmanın heyecanını yaşıyordu. Demirel geldiğinde zılgıtlar çekiliyor, davullar vuruluyor, zurnalar çalıyor, halaylar oynanıyor, kurtar bizi baba çığlıkları semayı inletiyordu. Kocaman bir pankart hemen gözümüze çarptı: "Toprak Suya Biz Sana Hasretiz". Aslında bu tek cümle bütün her şeyi özetliyordu. Çok geçmeden hem toprak suya hem de millet Demirel'ine kavuştu. Toprağın suya kavuşma günü biz gene oradaydık ve "dağları değil çağları deldik" sözleriyle yüzyılın olayına tanıklık ediyorduk.
30 yılı aşkın süre önce cereyan eden bu hadiseyi niye anlattım? Bugün Demirel yok! Toprağın suyla hasreti de onun sayesinde sona erdi, ama o günlerin özlemi hala sürüyor. Zira huzur, sükun, refah, barış onca ilerlemeye rağmen hala sağlanamamış. Milletin içine nifak tohumları ekilmiş, bölgede can güvenliği kalmamış, savaş hali sürüyor, o gün orada toplanan on binler darmadağın olmuş, savrulmuş, bölünmüş, hoşgörü yok olmuş. Kısacası ülkemin üzerinde kara bulutlar toplanmış, suya kavuşmuşuz ama manevi kuraklık sürüyor.
Kuraklık olunca, halk yağmur duasına çıkar. Cenabı Allahtan, rahmetini esirgememesi, bereketini göndermesi için dua eder. Türkiye'nin nabzını tutuyoruz, inanın ki halk manevi kuraklığın giderilmesi için duacı. Toprak suya hasret biz sana hasretiz sözü hala geçerli. Halk önderini bekliyor, dua ediyor, önüne düşecek yeniden huzur ve sükunu tesis edecek, barış ve hoşgörüyü egemen kılacak, kalkınmayı yeniden ateşleyecek liderini bekliyor. Demirel yok ama onun fikir ve ideallerini, halkı kucaklayıcı şefkatini, sürdürecek halefini arıyor. Türkiye'yi yeniden imar ve inşa edecek, iç barışı sağlayacak, ateş çemberine dönen etrafındaki komşularıyla yeniden dostluklar kuracak, Ortadoğu barışının kurulmasında sağduyuyu egemen kılacak, yaraları saracak, ülkenin birlik ve bütünlüğüne halel getirecek her türlü hain planlara karşı barışçıl çözümler üretecek merkez sağ liderini arıyor.
Bu çağrıya kulak verin! Bu çağrıya kulak tıkayanlar, halkın talep ve beklentilerini görmezden gelenler vebal altındadırlar. Bu vebale ortak olmayın! Gelin düşün önümüze ülkeyi ayağa kaldıralım. Gelin bir olalım, diri olalım, yeniden Büyük Türkiye hedefine yelken açalım. Toprak suya millet liderine hasret, bu lider vardır, hem de yanı başımızdadır. Kalın sağlıcakla.
Bu yazı 563 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
DEPREM UZMANINDAN KORKUTAN TAHMİN
DOKUZ Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Gelecekte 7 büyüklüğünde depremlerin olması bekleniyor.
MANİSA'DA 154 MAHALLE YENİDEN İNŞA EDİLECEK
MASKİ Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Yasası ile köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinin altyapı dönüşümü için çıtayı yükseltmeye devam ediyor.
MANİSA'DA FECİ KAZA
MANİSA'NIN Şehzadeler ilçesinde bir otomobilin devrilmesi sonucu sürücü ve kardeşi yaralandı, babaları ise hayatını kaybetti.
MANİSA'DA FETÖ OPERASYONU
ÖRGÜTÜN deşifresine yönelik operasyonda aralarında bir müteahhit, eski memurlar ve kapatılan kurumların eski çalışanlarının bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ İZMİR İÇİN UYARDI
ABD Büyükelçiliği vatandaşlarını İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları için uyardı.
MİNİK IRMAK'IN BABASI KARISI VE KIZINI ÖLDÜRDÜ!
MANİSA'NIN Alaşehir ilçesinde Irmak Kupal'ın babasıdün sabaha karşı cinnet geçirdi. 44 yaşındaki Bilal Kupal, eşi Suriye Kupal ve kızını öldürdükten sonra intihar etti.
SALİHLİ'DE CANLI BOMBA YAKALANDI!
MANİSA'nın Salihli ilçesinde sabah saatlerinde sıcak dakikalar yaşandı.
İŞTE GÖREV ŞEHİTLERİMİZ
MANİSA'nın Yunusemre İlçesi'nde, aşırı hızla giden hafif ticari araç, alkollü sürücünün kontrolünden çıkarak refüjde çalışma yapan Büyükşehir Belediyesi işçilerinin arasına daldı.
İZMİR MANİSA YOLUNDA BÜYÜK KAZA: YOL KAPATILDI !
İZMİR Manisa yolu, Sabuncubeli civarında bir tırın karıştığı büyük bir kaza meydana geldi.
SARUHANLI'DA DEPREM ÇADIRLARI KURULDU
MANİSA'DAKİ deprem sonrası Selendi ve Saruhanlı'da evleri zarar gören vatandaşlar için 18 adet çadırın kurulumuna başlandı.
BOZKÖY'DE GECE YARISI FECİ KAZA
MİMAR Sinan Bulvarı Bozköy kavşağında meydana gelen kazada 4 araç feci şekilde çarpıştı. Kazada 1 kişi ağır olmak üzere 4 kişi yaralandı
GÜNE YİNE DEPREM İLE BAŞLADIK
MANİSA'da dün gündüz saatlerinde 1 saat arayla meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki iki deprem ve gece boyunca da devam eden sarsıntılara bir yenisi daha eklendi.
23.4.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 32 21 8 3 65 30 35 71
2 32 19 10 3 60 27 33 67
3 32 17 9 6 56 30 26 60
4 32 18 4 10 60 37 23 58
5 32 15 7 10 40 39 1 52
6 32 14 8 10 37 31 6 50
7 32 13 6 13 41 39 2 45
8 32 12 7 13 46 46 0 43
9 32 11 10 11 39 40 -1 43
10 32 10 10 12 30 33 -3 40
11 32 12 4 16 52 61 -9 40
12 32 11 6 15 33 44 -11 39
13 32 9 11 12 36 39 -3 38
14 32 10 7 15 45 55 -10 37
15 32 10 5 17 31 55 -24 35
16 32 8 6 18 41 52 -11 30
17 32 7 5 20 29 57 -28 26
18 32 6 7 19 31 57 -26 25

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com