Son Dakika Haberleri
Mertel Oto Lastik
Nuray ÇEVİRMECİ
» ELVER HANIM
10 Şubat 2015 Salı
Türk Sanat Müziği'nin efsane isimlerinden Müzeyyen Senar, 97 yıllık ömrüne 30'un üzerinde albüm sığdırdı. Ne mutlu sana ardında tavrına hayran olunacak bir çok eser bıraktın.Benzemez kimse sana...Nurlar içinde yat Müzeyyen Senar ... Bizlere hoş bir seda bırakıp gittin.
Hepimizin başı sağolsun. Ailesi ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.

***
Sevgili dostlar, aylardan Şubat, malum Sevgililer Günü ayındayız. Her özel günü ticari amaca dönüştüren reklamlar her tarafta, her yerde kırmızı kalpler, aşk sözleri, sevgililer günü kutlama organizasyonları ile dolu. İşin ticari kısmını sevmesem de; bugünler kişilere yaratıcılıklarını geliştirme konusunda güzel anlar sunuyor. Hem de ne yaratıcılık, sevgililer, kalplerden balonlarla, masaları gül yaprakları ile donatıyorlar. Hoş ortamlar, güzel mekanlar oluşuyor. Özel günlerin ticarete dönüşmesine karşıyım ama yılları birlikte tüketmiş, anıları kitap yapmış özenerek baktığım ilişkilere güzel tatlı bir heyecan da olabilir bu yaratıcılık.
Bu özel günlerin heyecanı bir yana sevgimizi her gün gösterebilmek, korumak, tüketmemek ve tek bir güne sığdırmamak önemli olan.
Rahmetli ananem Elver hanım; bizim zamanımızda sevgililer günümü vardı ? ‘'365 gün sevdiğini seviyor,sayıyorsan,hastayken başında bekleyip çocuk gibi ona bakıyorsan odur asıl aşk,asıl sevgi''derdi.
Hele her şeyin çıkara dönüştüğü zamanımızda çıkarsız sadece sevdiği ruhu gören gerçek bir aşk hikayesi olan ‘'Elver Hanım'' yazımı 14 Şubat'ın anlam ve önemine binaen istek üzerine tekrar sizlerle paylaşıyorum.

Selanik'in en güzel kızlarından biriymiş… Sarı saçlı, mavi gözlü, beyaz tenli tam bir göçmen kızıymış Elver Hanım. Mübadelede gelmişler Manisa'ya. Selanik'te yaptıkları iplik dokuma işine Manisa'dada devam etmeye başlamışlar. Babası ve amcası ile ortak yaptıkları işlerinde Manisa'nın sayılan, sevilen esnaf ve aileleri arasına girmişler. Mübadele yıllarında yaşadıkları acıları şimdi dostlarıyla acısını çıkartırcasına mutlu olarak yaşıyorlarmış. Elver hanım; ailesinin gözdesiymiş, aklı, becerikliliği ve güzelliği kadar tam bir dokuma ustasıymış.

Arkadaşlarına evlilik konusunda dikkatli olun uyarılarında bulunan, sadece işini düşünen Elver Hanım bir gün atölyenin bahçesinde tezgahının başındayken gelen esmer delikanlıya tutulmuş. Elver Hanımın günleri artık bu yağız delikanlıyı düşünmekle geçiyormuş. Dokuma tezgahının başında hayallere dalıyormuş. O gün keşke kalksaydım, merhaba deyip konuşsaydım diye düşünüyormuş. Fakat ne mümkün, babası ve amcasının korkusundan yerinden bile kalkamamış, sadece bakışabilmişler. Günler geçtikçe Elver Hanımın güzelliği, hamaratlığı Manisa'da ün salmış. Beğeneni, istemeye geleni çoğalmış. O yıllarda şimdiki gibi çıkmak bir yerlerde buluşmakta ayıp sayıldığı için her gece yatağında dua ediyormuş Elver Hanım, ‘Şu istemeye gelenlerden biri o olsun ne olur…' Bazen başka başka kişilerde onu görür olmuş, arkasından gördüklerine yaklaşıp bakar olmuş. Nasıl bir histir bu, aşk mıydı yaşadığım diye düşünür olmuş.

Annem çalıştığı için beni rahmetli ananem Elver Hanım büyüttü. Çocukluğum onun hayat mücadelesi ve dedemi anlatmasıyla geçti. Yaşamımdaki başarılarda çocukluğumda ondan aldığım feyzin büyük payı olduğunu düşünürüm.Elver Hanım osmanlı bir kadındı, bir gün kahvelerimizi içerken dedemle nasıl tanıştıklarını gözleri dolu dolu anlatmaya başlamıştı. ‘Dedeni göremedin ama benden dinle kızım' dedi. ‘'Aşk ne demek bilmeden, her şeyin ayıp sayıldığı dönemlerde sevdim aşık oldum ben dedene. Bir kere görmek yetti Arif'e sevdalanmama. ‘'Aşk ilk görüşte olursa olur zaten sonrası yok'' ‘'İnsanlar şimdi birbirini kandırıyor boşuna, hayatta çok önemli olan zamanlarınıda yanlış insanlarla, yanlış hareketlerle tüketiyorlar.'' ‘'Bizim zamanımızda ‘'Aşk'' göz göze bakışıp, mektuplaşarak, gönderdiği mendilde onun kokusunu duyarak, elin değmediğini bile sevebilmekti.''

İstemeye gelen herkesi gönderiyor sonrada babamdan bir sürü azar işitiyordum. Günlerden bir gün pazara çıktığında karşılaşmışlar Arif Beyle, bir gülümseme, bir çift sıcak bakış yetmiş aşklarına. İkisininde yüreğinde aşkın ateşi yanmaya başlamış.

Arif Beyde anne ve babasını çok küçükken kaybetmiş, amcasının yanında kalan ve yetişdirdikleri mahsülleri satarak geçimini sağlayan birisi. Bir gün ananem bahçedeyken bir çocuk elinde mektupla gelmiş, ‘Bu mektubu Arif ağbi gönderdi. Ben sık sık bu sokaktan geçeceğim. Cevabınızı tekrar bana verirsiniz ona götürürüm.'' demiş. Ananem büyük bir heyecanla açmış mektubu, dedem durumunu açıkca yazmış, ‘Ailen seni bana vermezse yada sen istemezsen, aşkımı kalbime gömerim, ailenle arana girmek istemem.' demiş. Ananem hemen cevap yazmış, zarfa Arif'e verdiği sözüne dair birde mendilini koymuş, postacılıklarını yapan çocuğa vermiş mektubu. Mektupta ‘Gel hemen beni iste, benim gözüm senden başkasını görmüyor. Ben ailemi ikna ederim.' demiş.

Masum mektuplaşmaların yerini, zarflardaki kokulu mendiller, sokaktan geçerken, çarşıda, pazarda bakışmalar ve dedemin iplik dokumaları bahane ederek atölyeye gelip ananemi beş dakikada olsa görmeleri almış. Aylar sonra dedem nihayet cesaretini toplayıp amcası ve yengesiyle ananemi istemeye gelmişler. Büyükbabam misafirlere ‘Düşünelim.' demiş ama onlar gider gitmezde ananeme; ‘Bu iş asla olmaz kızım, sen rahata alışıksın nasıl geçinirsiniz ? Burdaki rahatını ararsın.' demiş. O gece ananem sabaha kadar uyumamış o geceden sonra karar vermiş. Suyun öte yanından gelip aşkı burda bulmuşken aşkım için her fedakarlığa katlanmalıyım demiş. Ertesi gün babasına ‘Babacım ben iplik eğirir bez dokurum, Arif Bey satar. Mahsülleride var geçinir gideriz. İzniniz olursa ben onunla evlenmek istiyorum.' demiş. Baba kalbi kızının aşkına dayanamamış, kabul etmiş. Üç gün üç gece düğün yapmışlar. Damadına da kızına da sahip çıkmış büyükbabam. Bir bakışmayla,bir mektupla, eline bile değmeden başlayan aşk evliliğe dönüşmüş.

Ananem ‘'Deden işe gidince bile özlerdim onu, biz birbirimizi çok sevdik ama çokta saydık, evlilikte iyi geçinmek istiyorsan ; erkeğini sayacaksın ki, sende saygı göresin. Bakımlı olacaksın, kadına güzel olmak yakışır ama özgürlüğünden de asla ödün vermeyeceksin. Eşine hizmet etmekten asla gocunmayacaksın. Aşkta gurur ve korku olmaz. Ben ailemin baskısından korkup, Arif'in işi olmadığı için gurur yapsaydım, evliliğimde yaşadığım aşkı ve mutluluğu tadamayacaktım. ‘'

Mutlulukları çok uzun sürmemiş maalesef, dedem genç yaşta vereme yakalanınca kurtaramamışlar. Dedem öldükten sonra ananem her gün mezarına gider bir mektup bırakırmış, iyice yaşlanıp hali kalmayınca gidemedi.

Biz torunlarına aşkta gurur olmadığını önce sevgi ve saygının gelmesi gerektiğini öğretti Elver Hanım. En büyük derside, kadının özgür ve bakımlı olması gerektiğiydi. 95 yaşında kaybettiğimizde bile hala bakımlı ve güzeldi.

Sevgiyle kalın…Nuray çevirmeci ile HAYATA DAİR
nuraycevirmeci@hotmail.com
Bu yazı 978 defa okundu

En Çok Okunan Haberler

 • Bugün
 • Bu Hafta
 • Bu Ay
İNSANLARI ZEHİRLEYECEKLERDİ
MANİSA İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyon düzenlendi. Düzenlenen operasyonda 20 kişi gözaltına alındı.
PATLAYAN DOĞALGAZ KUTUSU PANİĞE NEDEN OLDU
Manisa'da 7 katlı binanın girişindeki doğal kutusundaki patlama paniğe neden oldu.
CEZA KESİLİNCE GÖZÜ DÖNDÜ
MANİSA'nın Şehzadeler İlçesi'nde çiğ köfte dükkanı işleten 29 yaşındaki Orhan K., plakasız ve ruhsatsız kullandığı motosikletine 1180 lira para cezası yazılınca öfkelendi.
MOTOSİKLET KAZASINDA 1 AĞIR YARALI
MANİSA'NIN Turgutlu İlçesinde otomobil ile motosikletin karıştığı kazada bir kişi ağır yaralandı.
MİNİK IRMAK'IN BABASI KARISI VE KIZINI ÖLDÜRDÜ!
MANİSA'NIN Alaşehir ilçesinde Irmak Kupal'ın babasıdün sabaha karşı cinnet geçirdi. 44 yaşındaki Bilal Kupal, eşi Suriye Kupal ve kızını öldürdükten sonra intihar etti.
MANİSA'YA ACI HABER
MANİSA'YA son dakika acı haber geldi… Şırnak'ta teröristlerce yola tuzaklanan patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu Manisalı asker şehit oldu.
BİZİM ORHAN BU DEFA ÖLDÜ
MANİSA'DA " Şarapçı Orhan " olarak bilenen sokaklarda gezerken düşüncelerini sesli olarak açıklamasıyla kendini sevdiren Orhan Tart'ın tedavi gördüğü rehabilitasyon merkezinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.
ASLINDA ONU HEPİNİZ TANIYORSUNUZ
STAR TV' ekranlarında yayınlanan 'Evleneceksen Gel' adlı evlendirme programına katılan kadın size hiç yabancı gelmeyecek…
LPG'YLE İLGİLİ FLAŞ DEĞİŞİKLİK
Petrol istasyonlarında LPG/CNG dolumu yapan personelin mağduriyetine yol açan araçlardaki dolum ağızları alt kısımda olamayacak.
MOTOSİKLET TUTKUSU SONU OLDU
MANİSA'DA sabah saatlerinde meydana gelen kazada, arkadaşlarıyla grup halinde İzmir'e giden bir genç hayatını kaybetti
MANİSA'DA ÇOK ÖNEMLİ İKİ MADEN BULUNDU
MADEN Tetkik Arama, Manisa Köprübaşı ve Alaşehir'de rezerv olarak zengin çok önemli iki maden bulunduğunu açıkladı. Madenler çıkarılmaya başlanırsa Manisa önemli bir ekonomik değer kazanacak.
BİN POLİS MEMURU BU KEZ NURLUPINAR BÖLGESİNDE
MANİSA'da yaklaşık bin polis, uyuşturucu madde kullanan ve satan, aranan şahıslar ve PKK ile IŞİD'e üye olan isimleri yakalamak için kahvehanelerde kimlik sorgusu yaptı.
27.3.2017

Süper Lig Puan Durumu

O G B M A Y AV P
1 28 19 7 2 57 25 32 64
2 28 16 9 3 54 25 29 57
3 28 15 8 5 51 26 25 53
4 28 15 4 9 50 33 17 49
5 28 14 5 9 34 27 7 47
6 28 12 7 9 32 35 -3 43
7 28 10 9 9 28 28 0 39
8 28 10 9 9 33 35 -2 39
9 28 9 10 9 36 32 4 37
10 28 10 7 11 38 37 1 37
11 28 10 5 13 30 37 -7 35
12 28 10 5 13 30 40 -10 35
13 28 10 4 14 45 51 -6 34
14 28 9 6 13 26 39 -13 33
15 28 7 6 15 36 51 -15 27
16 28 7 4 17 28 47 -19 25
17 28 6 6 16 30 46 -16 24
18 28 5 5 18 26 50 -24 20

Anket

Başkanlık sistemi referandumunda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır

Astroloji
Bugün aşk, sağlık ve para konularında şanslı mısınız?
 • Koç Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu

© Copyright 2014 - 2017 Manisa Kulis Haber
Metinlerin ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Künye     

Manisakulishaber.com
Merkez Efendi Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı. No: 107 Yunusemre / MANİSA

İletişim
Telefon : +90 236 2115345
E-Posta : info@manisakulishaber.com